Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Univerzitní miss s vysokou školou nesouvisí, pořádají je zájmové spolky

Věda

  7:00
PRAHA - Řada univerzitních soutěží miss nemá s vysokými školami a studenty nic společného, organizují je soukromé nebo zájmové spolky. Někteří studenti navíc soutěže krásy kritizují za sexismus. Zájem o podobné akce je ale velký, potvrdili ČTK pořadatelé.

Univerzitní miss nemají s VŠ nic společného, studenti je krtizují. foto: MAFRA - Jan Zátorský

Například Českou univerzitní miss pořádá společnost Expansia, která se jinak zabývá projektovým řízením, bankovnictvím a oblastí filmových studií. Jeden z organizátorů Luboš Bernát ČTK řekl, že se jedná o komerční akci, která má s univerzitami společné jen to, že je určená studentkám vysokých škol.

Ani Miss UK nemá záštitu Univerzity Karlovy, ačkoliv soutěž má v názvu jméno nejstarší české vysoké školy. Podle organizátora Tomáše Gavlase se ale na přípravě podílejí studenti a absolventi univerzity. Chtěli prý spolupracovat i se školou, ale "ostré feministické jádro studentek" proti zapojení školy do podobného projektu protestovalo.

Za Karlovku bez sexismu

Proti Miss UK vznikla na škole iniciativa Za Karlovku bez sexismu, k níž se na sociální síti Facebook připojilo přes 900 lidí.

Diamantová výstava, na které mohou návštěvníci vidět například korunku krásy Miss Universe 2010

Studenti a studentky rektora v otevřeném dopise vyzvaly, aby se od soutěže distancoval, protože se jedná o "prezentaci ženských tváří a těl jako sexuálních objektů" a taková prezentace žen podle nich není slučitelná s akademickou půdou. Nechtějí také, aby bylo jméno univerzity spojováno s komerční akcí sponzorovanou značkami mnoha produktů.

Další soutěží, která nese jméno Univerzity Karlovy, aniž by měla záštitu školy, je Miss Karlovka. Podle šéfky soutěže Terezy Melišové je ale Miss Karlovka jen jednou z 50 regionálních kol na českých vysokých školách, z nich pak vzejdou finalistky na únorové klání o Miss Studentku. Akci pořádá Česká studentská unie, která ale není oficiální reprezentací vysokoškoláků.

Tou je Studentská komora Rady vysokých škol, její předseda Miroslav Jašurek ale ČTK potvrdil, že na žádných soutěžích krásy se nepodílejí. Akcí pořádanou samotnými studenty je například Miss Agro České zemědělské univerzity spojená s hudebním festivalem.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat