Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V těhotenství se vyhýbejte smogu, ovlivňuje IQ dítěte

Věda

  11:37
CHICAGO - Vědci poprvé prokázali spojitost mezi inteligencí dětí a vystavení jejich matek v těhotenství znečištěnému ovzduší. Studie, která dnes vyšla v odborném časopisu Pediatrics, podporuje teorii o vlivu smogu na vývoj lidského mozku.

Děti ve škole foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Její autoři sledovali 249 dětí. Jejich matky v posledním stadiu těhotenství nosily na zádech po 48 hodin zařízení na registraci kvality ovzduší. Většina z nich žila v chudých newyorských čtvrtích a byla vystavena zplodinám z automobilů, autobusů a nákladních vozů.

Narozeným dětem byla po pěti letech změřena inteligence. Ty, které se narodily matkám z nejvíc znečištěných oblastí, měly v testech o čtyři pět bodů nižší výsledky. Podle autorky studie Fredericy Pereraové je to dost na to, aby to ovlivnilo školní úspěšnost.

Pediatr Michael Msall, který se na studii nepodílel, prohlásil, že to neznamená, že by se děti ze znečištěného prostředí nenaučily číst a psát. Ukazuje to ale, že člověk podstupuje zdravotní riziko spojené se znečištěným prostředím nejen třeba tím, že bydlí pod továrním komínem. Smog běžný ve městech může představovat větší zdravotní riziko, než se původně myslelo.

Odborník na otázky vlivu prostředí na lidské zdraví z univerzity Johnse Hopkinse Patrick Breysse se domnívá, že ze studie vyplývá, že vystavení smogu před narozením může mít pro vyvíjející se mozek stejné důsledky jako vystavení olovu. "Tyto poznatky otevřou mnohé oči," řekl.

Pereraová se na Kolumbijské univerzitě zabývá dlouhodobě vlivem
polycyklických aromatických uhlovodíků, tedy škodlivin, jež jsou schopny proniknout i placentou, na zdraví dětí. V nejnovější studii při posuzování inteligence dětí vyloučila další možné vlivy jako nepřímé vystavení kouři nebo rodinné prostředí. Přesto se v IQ dětí projevily rozdíly související výhradně s vystavením matek smogu před porodem.

Kritici, kteří požadují další potvrzení výsledků této studie, upozorňují na možnost vlivu škodlivin na novorozence a také na to, že ve skupině intelektově nejslabších dětí bylo jen málo matek, jež dokončily aspoň středoškolské vzdělání.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!