Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzdělávání

Den před státní maturitou spadly stránky se vzorovými testy

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance foto:  František Vlček, Lidové noviny

Doporučujeme
PRAHA - Často diskutované státní maturity startují ve středu svůj druhý ročník. Oficiální webové stránky s přípravnými testy novamaturita.cz byly však v úterý nedostupné.
  14:40aktualizováno  2. května 8:11

Společnost Cermat, která maturity pro školy připravuje, nejprve tvrdila, že za výpadek může nadměrný zájem návštěvníků. „Víme o tom. Do deseti minut by měly být stránky opět spuštěny,“ řekl serveru Lidovky.cz v půl třetí odpoledne ředitel Cermatu Pavel Zelený. Stránky byly nedostupné ale i po třech hodinách.

V úterý večer se však objevily spekulace, že za výpadek serveru mohou hackeři. "Roboti z celého světa napadli v jednu chvíli naše stránky. Za výpadek mohou hackeři. Zájem studentů v tom nehraje roli," uvedl ve středu ráno Pavel Zelený.

ČTĚTE TAKÉ

Problém studentů to však neřeší
„Je to obzvlášť nepříjemné v den před písemnou maturitní zkouškou, neboť na těchto stránkách jsou vzorové testy, které si tak studenti nemohou vyzkoušet a připravit se tak na zítřejší maturitní práci,“ napsal v úterý serveru Lidovky.cz maturant Martin Novák, který si výpadku všiml již ráno.

„Je to šílené. Nikdo si ty materiály nestahuje předem. Spoléhá na to, že je to na internetu a může se na to podívat kdykoliv,“ dodává student gymnázia Jaroslava Seiferta v Praze. Stejné problémy měl Cermat se svými stránkami již před rokem.

K testům zasedne přes sto tisíc studentů

Ve středu startuje druhý ročník státních maturit. Testy a písemky absolvuje přes 103 000 studentů. Písemky se budou hodnotit podle nových pravidel, očekává se proto větší neúspěšnost.

Maturity začnou v 8:00 testem z češtiny v lehčí verzi. Povinnému testu a písemce z češtiny bude věnovaná celá středa, ve čtvrtek pak budou maturovat ti, kteří si vybrali angličtinu, a v pátek matematikáři.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos se zvýšil zájem o matematiku. Zatímco loni si ji vybralo 40 procent maturantů a zbytek dal přednost cizímu jazyku, letos je poměr matematiky a jazyků 44:56. Podle Cermatu je to tím, že z matematiky studenti píšou jen jeden test, zatímco z jazyků musejí kromě testu skládat i písemnou a ústní zkoušku.

Právě písemky už tento rok nebudou hodnotit učitelé z dané školy, ale profesionální hodnotitelé vyškolení Cermatem.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat