Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žáky čekají nové zkoušky. Budou tajné

Věda

  12:00
PRAHY - Nastoupí vaše dítě v září do páté či deváté třídy? Pak je tedy možné, že absolvuje srovnávací testy, jež připravuje ministr školství Josef Dobeš (VV).
Studenty čekají nové zkoušky.

Studenty čekají nové zkoušky. foto: Shutterstock

První testy z češtiny, matematiky a angličtiny - zatím ještě na zkoušku - proběhnou letos v listopadu na stovce vybraných škol.
V dalších dvou letech následují dvě celoplošné generálky a od roku 2014 je chce ministr spustit naostro ve všech základních školách.

PODÍVEJTE SE NA DESET NEJLEPŠÍCH STŘEDNÍCH ŠKOL

Výsledky budoucích plošných zkoušek by měly rozhodovat mimo jiné o tom, kolik peněz školy od státu dostanou. Dobeš chce totiž financování škol od základu změnit podle klíče: čím lepší výsledky žáků v testech, tím více peněz.

MALÁ MATURITA

Koho se týká?
Žáků pátých a devátých tříd základních škol
Kdy proběhne?
V listopadu pokusně mezi stovkou škol
Co se bude zkoušet? Matematika, čeština, angličtina

V současnosti dostávají školy stejnou sumu "na hlavu" každého žáka. "Je to smrtící model pro české školství, vede to k tomu, že přijmeme co nejvíc dětí bez ohledu na jejich nadání," řekl Dobeš LN.

Pro rodiče bude nicméně obtížné dozvědět se, do jak úspěšné školy jejich děti chodí. Ministr totiž avizuje, že stejně jako u státních maturit kompletní výsledky nezveřejní. "Žádné žebříčky pro veřejnost. Plošné testy by měly jen školám ukázat, jak na tom jsou a kde se zlepšit," řekl LN Dobešův náměstek Ladislav Němec.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat