Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak vznikla v evoluci lebka?

Věda

  6:35
Lebka vznikla jako ochrana mozku a smyslových orgánů. Evolučně nejstarší obratlovci s vyvinutou lebkou jsou kruhoústí (bezčelistní). Na otázku odpověděl RNDr. Martin Mazuch, Ph.D., Ústav geologie a paleontologie z Přírodovědecké fakulty UK.

Lebka vymřelého pancířnatého obratlovce z roku Dunkleosteus (svrchní devon, stáří asi 385–360 milionů let). foto: Wikimedia Commons

Jejich lebka – nebo spíše lebeční skelet – je chrupavčitá, v podobě tyčinkovitých útvarů podél nervové trubice a chordy (hřbetní struny). Tyčinkovité struktury jsou doplněny o pouzdra, ve kterých jsou ve směru od přední části hlavy uloženy čichové, zrakové a sluchové orgány. Na ně ještě navazují žaberní chrupavky.

K nejstarším dochovaným nálezům živočichů s lebkou patří zástupci rodu Metaspriggina z burgesských břidlic (období středního kambria, stáří zhruba 505 milionů let).

Postupným srůstáním jednotlivých pouzder vznikla nejdříve chrupavčitá lebka, kterou nacházíme u paryb a vymřelých rybovitých obratlovců ze skupin pancířnatých a trnoploutvých. Později se u ostatních čelistnatců vyvinula lebka kostěná.

Na stavbě lebky čelistnatých obratlovců se podílejí také dermální kosti (ploché kosti, jež se tvoří v hlubších vrstvách kůže, nikoliv z chrupavek) a kosterní aparát žaberních oblouků – z něj vznikají čelisti.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.