Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Opravdu doprovází otravu fosforem zelený kouř?

Věda

  5:53
V seriálu Hercule Poirot je v epizodě Němý svědek postava otrávena fosforem. Otravu doprovází zelený kouř. Je to reálné? Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.
Otrava, ilustrační foto

Otrava, ilustrační foto foto: Shutterstock

Skutečnost je taková, že z alotropických modifikací fosforu je významně jedovatý pouze fosfor bílý (P4).


V pastilce určené tetě Emily byl celkem nejedovatý fosfor červený, a kromě toho si Agatha Christie otravu fosforem i tak trochu přibarvila. Ačkoliv bílý fosfor na vzduchu produkuje nazelenalou chemiluminescenci, rozhodně by z otráveného člověka nestoupal zelený kouř - otrávený člověk nemá šanci vydechovat páry P4, a ani nemůže, ze zažívacího traktu není přímočará cesta do plic. 

Otrava je navíc provázena silnými bolestmi žaludku a zvracením, kteréžto příznaky nebohá Emily neměla. Madam Christie se sice odrazila od faktograficky správného popisu chemiluminescence fosforu, ale v reálu by to tak opravdu nefungovalo.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Právě čtete