Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Opravdu doprovází otravu fosforem zelený kouř?

Věda

  5:53
V seriálu Hercule Poirot je v epizodě Němý svědek postava otrávena fosforem. Otravu doprovází zelený kouř. Je to reálné? Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.
Otrava, ilustrační foto

Otrava, ilustrační foto foto: Shutterstock

Skutečnost je taková, že z alotropických modifikací fosforu je významně jedovatý pouze fosfor bílý (P4).

V pastilce určené tetě Emily byl celkem nejedovatý fosfor červený, a kromě toho si Agatha Christie otravu fosforem i tak trochu přibarvila. Ačkoliv bílý fosfor na vzduchu produkuje nazelenalou chemiluminescenci, rozhodně by z otráveného člověka nestoupal zelený kouř - otrávený člověk nemá šanci vydechovat páry P4, a ani nemůže, ze zažívacího traktu není přímočará cesta do plic. 

Otrava je navíc provázena silnými bolestmi žaludku a zvracením, kteréžto příznaky nebohá Emily neměla. Madam Christie se sice odrazila od faktograficky správného popisu chemiluminescence fosforu, ale v reálu by to tak opravdu nefungovalo.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor: