Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Ráno pěšky, přestávky v pohybu, učení venku. Jak školy bojují s nárůstem počtu obézních dětí?


Škola nemusí být jen místo, kde se sedí v lavicích. Děti by se měly podle MŠMT více hýbat – trávit přestávky aktivně, třeba i venku v okolí školy, nebo se učit v přírodě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium
Fyzická kondice českých dětí upadá a jejich BMI (Body Mass Index) se neustále zvyšuje. Dokazují to i data: v roce 2021 provedlo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Studii antropologických měření u dětí, které přicházely na preventivní prohlídky, a porovnalo je s daty z předešlých období. Ze všech českých dětí napříč věkem měla téměř desetina nadváhu a 16,4 % bylo dokonce obézních, zatímco například ještě v roce 2016 obezitou trpěly jen 10,3 % dětí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ruku v ruce s nárůstem hmotnosti klesá u českých dětí jejich všeobecná zdatnost, jak dokázala i tematická zpráva České školní inspekce Tělesná zdatnost žáků na základních a středních školách, kterou ČŠI vydala v roce 2023.

Z testování, které prováděly všechny základní a střední školy, vyplynulo, že relativně nejlépe (i když stále nijak skvěle) jsou na tom s fyzickou zdatností děti ve 3. třídě ZŠ.

Čím jsou starší, tím jsou na tom hůř a největší pokles byl zaznamenán v testu aerobní vytrvalosti – přičemž chlapci zvládli všechny testy lépe než dívky a v pozdějším věku se rozdíly zvyšují.

I proto přichází MŠMT s Plánem podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních, který by měl dětem přinést aktivnější trávení času – a do budoucna zvýšit jejich zdatnost, snížit hmotnost a přinést i úspory resortu zdravotnictví.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...