130 let

Diskuze

Oslabení koruny: Bude „kvantitativní uvolňování po česku“ fungovat?

Stav domácího hospodářství neprodukuje žádné inflační tlaky, a zemi tak hrozí deflace. Nyní musí ČNB ustát tlak finančních žraloků.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
C

Census

11. 11. 2013 21:04
Tvrzení o potřebnosti a
Tvrzení o potřebnosti a prospěšnosti inflace je ideologický výplod chorých mozků. Lidé, ohánějící takovými tvrzeními, by zasloužili vykopat i z ekonomické fakulty, natož z České národní banky. Medián platu vysokoškoláka je v této zami cca 32 000,- Kč. Račte si to přepočítat na eura a pak porovnat třeba s platem pokladní v supermarketu v jakémkoli německém městě. Přitom průměrná cenová hladina v Německu není zas o tolik vyšší než u nás. Arogance a stupidita osazenstva ČNB opravdu nezná mezí. Prvotřídní banda asociálů. Koruna je ve skutečnosti podhodnocená, ne obráceně. Asi u nás chtěji zavádět čínské manýry, hlupáci. Tam ovšem hrají podstatnou roli i jiné faktory než podhodnocený jüan. Tady se devalvací koruny žádného ekonomického zázraku nedočkají, spíše naopak. Znehodnocení koruny je docela obyčejná sprostá krádež a plivnutí do obličeje všem zodpovědným lidem. A to má tento stát ještě tu drzost danit úroky, které nedosahují výše ani jím "řízené" inflace. Nicméně, udržet korunu navzdory přirozeným tržním mechanismům takto nízko v dlouhodobém časovém horizontu je nepochybně nad síly této státní instituce.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

10. 11. 2013 20:35
Dluhopisová ekonomika a fiat
Dluhopisová ekonomika a fiat bony MUSÍ MÍT  inflaci, krize a války ze své podstaty a systémové chyby!Devalvace eura a koruny znamená, že  malé banky nebudou moci dostát svým závazkům. Tyto devalvace jsou zřejmě naprogramovány také proto, aby došlo k další velké vlně fúzování a koncentrace bankovního kapitálu do rukou velkých nadnárodních bankovních korporací. Když už finanční letadlo, tak pochopitelně celosvětově. Banksteři všech zemí, spojte se!Dojde ke skrytému zdanění českého obyvatelstva. Zvýší se celková suma, vypočtená ze základu daně, a to i když se nebude hýbat s DPH. Je to další přenesení daňové zátěže na nejchudší vrstvy obyvatel, a tím pádem další důvod pádu spotřeby. Heslo páně Singera z ČNB „je potřeba vyšší inflace“, může skončit velkou blamáží. Výsledný efekt vůbec nemusí nastat,. Může se stát, že utrpí nejenom firmy vzhledem ke snížené poptávce, sníží se zaměstnanost, nýbrž na to doplatí i stát. Důkazem budiž chování českého spotřebitele po Kalouskově „reformě DPH.“Ale ještě jsem neviděl ekonomy z ČNB, kteří by byli potrestáni za své omyly. Viz prodej zlata v ČNB, který byl na hranici trestného činu a který oslabil celou státní ekonomiku. Lidičky, radujte se, říká Vladimír Tomšík. Naši exportéři prý vydělají a sníží se nezaměstnanost. Upřímně bych jim to přála. Jenže zvýšení cen pohonných hmot a hlavně to, že se sem díly dováží a montují, a tím pádem se i tyto dovozy prodraží, celou rétoriku o posílení českého exportu zpochybňují. Lépe by situaci vyhodnotil asi profesor Zelený nebo normální účetní v normálním podniku. Většina lidí, kteří trochu rozumí ekonomickým zákonitostem, umí počítat jinak než ČNB. Možná je to proto, že řídí reálnou ekonomiku, a ne bankovní letadlo.Jedno však je jisté: většina lidí bude mít do kapsy ještě hlouběji. Ale třeba je to záměr. Má vyvolat nespokojenost a odvrátit českou skeptickou náturu od odmítání vstupu do eurozóny tak, že bude volat po dřívějším přijetí eura? 
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

10. 11. 2013 21:42
Facit: nízká úroková sazba
Facit: nízká úroková sazba naopak táhne země do deprese, o tom přednášeli němečtí páni profesoři v prosinci loňského roku na konferenci organizace Monetative.de v Berlíně. Jenže to se do učebnic jaksi nedostane, ale k nám ano. Úvěry táhnou ekonomiku, ale ne jakékoliv úvěry. Musí zde být ochota úvěrovat ty správné investice do reálné ekonomiky, které budou mít návratnost, a to třeba i dlouhodobého hlediska. To znamená provozovat pouze a výlučně investice produktivní, nikoliv spotřební úvěry a finanční úvěry na rychlé spekulace, které se politikou nízkých úrokových sazeb centrálních bank množí jak houby po dešti. Vítejte v bankovní totalitě!!
0 0
možnosti
G

Gustafa

10. 11. 2013 15:29
Už dlouho se v tisku nepsalo
Už dlouho se v tisku nepsalo o ČNB, už dlouho jsem nečetl modlářská dogmata typu "deflace je špatná, áno". Jen pro připomenutí - peníze nebyly vždy tzv. fiat, podívejte se třeba cca 100 let nazpět, kdy fungoval zlatý standard, a fungovalo to. Mimochodem, inflace byla zaznamenána skoro pouze a vždy v situaci, kdy bylo zrušeno napojení peněz na podkladové aktivum (výjimka byl např. dovoz zlata a stříbra z Nového světa), tj. politici/představitelé státu se dohodli, že peníze, co má pan XY uloženy v bance a kryté komoditou od teďka již kryty nejsou.Argument o deflaci je vážně úsměvný - pak mi někdo prosím vysvětlete, jak v oboru IT firmy dokážou přežívat/vydělávat, když zboží z tohoto odvětví je poměrně rychle zastaralé, tj. z hlediska spotřebitele se "musí vyplatit si počkat, až zboží, které dnes stojí 100 CU bude za rok stát třeba 90 CU, tj. 10% deflace". Pánové z mainstreamu ekonomické teorie jaksi zapomínají na časovou hodnotu výnosů z nakupovaných ekonomických statků.Tvrzení, že "...by měla probíhat mírná infalce, protože blablabla..." má stejnou hodnotu jako tvrzení, že cena chleba by měla být v čase stabilní. Já se vždy naivně domníval, že cena jakékoli komodity, tedy i peněz, by měla odrážet poptávku a nabídku jak po statku, který je předmětem směny, tak i poptávku a nabídku po peněžní komoditě (zlato, počet papírků či bezhotovostních zápisů apod.).Na aktivity ČNB a jiných centrálních bank lze efektivně nahlížet skrze behaviorální  funkci centrálního bankéře, který si musí nějak obhájit smysl své existence.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

10. 11. 2013 17:25
To je tak, že se na vysokou
To je tak, že se na vysokou ekonomickou chodilo z nouze cnost... v podstatě se dá říct, že tady máme excelové ekonomy typu Kalousek a to potom taky tak vypadá....!!
0 0
možnosti
P

Pantaleon

10. 11. 2013 10:53
"Uvědomme si, že deflace by
"Uvědomme si, že deflace by znamenala nejen odklad spotřeby, ale zvýšení reálných úrokových sazeb, zmrazení trhu práce či menší poskytování úvěrů spojených s nižšími investicemi."To je taková pohádka na strašení malých dětí. Že by deflace do 0,5%  znamenala výraznou změnu ve spotřebním chování domácností si nedovedu představit. Nominální sazby v nových úvěrech v sobě zachychují inflační očekávání, takže ani zde by mírná deflace nebyla problém. Neočekávaná deflace povede pouze k přerozdělení od existujících dlužníků k věřitelům, ale to není nic, co by nás mohlo z makroekonomického hlediska zajímat. Zmrazení trhu práce? Věřte, že na inflaci 0 +- 0,5% během jednoho roku rozhodnutí o vytvoření nového pracovního místa rozhodně nestojí. A menší poskytování úvěrů? Tam hraje riziková složka větší roli než nízká deflace a navíc, jak jsem psal, v nových úvěrech je deflace anticipovaná.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

10. 11. 2013 13:55
Prostě banksteři vydělávají
Prostě banksteři vydělávají jen při inflaci a válce!! 
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

10. 11. 2013 9:00
Státní dluhopisy podle typu
Státní dluhopisy podle typu instrumentu: Dluhopisy celkem: 1.615.403.586.166,- Kč* http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/podle_instrum.htmluž chápete??!!
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

10. 11. 2013 8:52
Článek odhaluje autorovo
Článek odhaluje autorovo absolutní nepochopení fungování ekonomiky a komicky svaluje vinu na jakési "zlé bankéře", kteří chtějí vrátit víc, než půjčili. Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy,tedy i ČNB musí vydělávat !!!, než jaké má výdaje. :)) Je faktem, že ve financím světě existuje mnoho nemravneho. Zadlužení a inflace nevzniká vinou "zlých bankéřů" a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Změny, k nímž objektivně ve světě došlo během posledního století, byly tak zásadní, že je existující ekonomické paradigma voň Bismarcka (v Evropě) a Hamiltona (v USA) již nedokáže absorbovat a vybratelne daně potřebné náklady nestačí pokrýt. Proto státy a občané upadají do dluhu a nemají naději se z nich vymanit bez kvalitativní změny. Protože kvalitativní změnu demografie lze dosáhnout v podstatě jediné válkou, kvalitativní změnu vývoje (technologie, vědy, délky života atd.) řízením záměrně dosáhnout nelze, zbývá jediná možnost, změnit legislativu, t.j. existující ekonomické paradigma.Tohoto geniálního objevu, který se zcela jistě dočká Nobelovy ceny, již lidstvo dosáhlo před několika lety a jeho autoři Dymacek - Dymackova ho nazvali P3M (Paradigma 3. milénia). Populárně se dá označit jako EKONOMIKA BEZ DANI. Nové paradigma bylo poprvé oficiálně představeno v Ženevě na zasedání jedné z Expertních skupin Ekonomické komise OSN pro Evropu a na jiných fórech včetně ČR, ale doposud se neprosadilo. Ptáte se jistě, proč. Zde jsou důvody (zjednodušeně):A) Je natolik revoluční, že jej  politicko-ekonomičtí experti  nechtějí pochopit (jen málokterý to ale přizná) B) Je proti současným zájmům finančních elit C) Je proti pohodlí politických a odborářských bossů D) Je proti ekonomickým (kriminálním) zájmům některých politických a odborářských kruhu E) Je proti zájmům stabilních mocenských elit, jejichž systém profitu by změnilo (každá změna je riziko) a některé zisky odstřihlo. Na druhé straně jsou s ním spojeny objektivně existující kvalitativní výhody a přínosy, které by vytvořilo (zjednodušeně): a) Jeho správnost je matematicky dokázána b) Existuje scénář jeho okamžitého zavedení v ČR s dokoncemim během několika let c) Výrazně by zvýšilo životní úroveň občanů ČR d) Poskytlo by dostatek financí na celý veřejný sektor (vzdělání, zdravotnictví, obrana, bezpečnost, komunikace, doprava, důchody, sociální pomoc...) e) Podstatně by akcelerovalo rozvoj soukromé výrobní sféry a služeb f) Odstranilo by většinu nežádoucích ekonomických jevů (ekonomická kriminalita) g) Zlepšilo by péči o životní prostředí h) Zlepšilo by sociální oblast (v širších souvislostech, t.j. vc. mezilidských vztahů) i) Způsobilo by návrat většiny firem z daňových rájů j) Oddlužilo by ČR během několika (jednotek) let. k) atd. atd. Všechny české parlamentní strany a všichni významní politici jsou o P3M informováni, ale všichni do jednoho zájmy občanů a ČR ignorují, zřejmě z výše uvedených důvodů. Dokud se kvalitativní transformace a odkriminalizovani státu neujmou ve svém zájmu sami občané, k žádné změně pravděpodobně nedojde.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

10. 11. 2013 8:46
tolik k ČNB
Muj milovany dědečku. Babička řikala, žes vybral ze spořky celu vkladni knižku a nakupil Kaluskovy statni dluhopisy. Pry to su dobře uložene penize, bo až mi za pět roku bude osumnact a pudu si je vybrat, bude to pro mě fajny darek do života.Muj milovany dědečku. Nerada to pišu, ale zajimalo by mě, proč zrovna ja musim mět v rodině takeho debila, jak zje ty. Mohls všecky prachy vybrat, kupit mi zahradu, barak, anebo pět kilo zlata. Mohls třeba babce kupit novu dřevěnu nohu, anebo ju zebrat na vylet do Vietnamu, kaj se cely život chtěla podivat. Anebo si mohl všechny prachy prochlastat, prohulit a prošukat s kurvama.Všecko, aji ta třeti možnost by byla lepši a efektyvnějši než to, cos pravě zrobil.Misto teho si nakupil Kaluskovy dluhopisy. Copak ty už si taky sklerotycky, že si nepamatuješ, jak tvojeho tatu Zapotocky odrbal o všecky rodinne uspory? A už si ani nepamatuješ, jak tě Klaus odrbal o uspory tvoje? V jednym roku si mohl mět za našporovanych tři sta tisic velku vilu na Sleske, druhy rok ještě možna malu chalupu na Vysalajach. Co si kupiš za tři sta tisic dneska? Prd. Ani hlupu garaž ni. A za pět roku si za ty prachy nepořidim ani budu pro psa.Copak ty nechapeš, že den pote, co nakupiš ty bezcenne papiry, tak ztrati hodnotu? Stači, když přišti tyden zaintervenuje statni banka a za prachy, kere ji nastrkali taci staři magoři jak zje ty, nakupi cizi aktyvity. Hodnota tych dluhopisu klesne, ceny dovaženych věci a všeho ostatniho se zvyši a inflace zežere zbytek.Muj milovany dědečku. Babička vždycky řikala, že zje debil. Ale to sem netušila, že až taky velky.
0 0
možnosti
JS

J80a18n 65S25u60d96e69k

10. 11. 2013 8:37
A bankéři výjdou naprázdno?
Autor se snaží vysvětlit, že cílem intervence ČNB  proti koruně nebylo povzbudit náš export a tím i celý vývoj národního hospodářství, ale udržet inflaci v přijatelných mezích. Nicméně  vedlejší efekt nastartování růstu ekonomiky se nepochybně projeví,  příklady  můžeme najít v zahraničí, i v ekonomické teorii.Méně pochopitelné je však načasování této intervence do poloviny měsíce listopadu. Oživení našeho hospodářství se jen těžko projeví do konce tohoto roku a navíc vláda právě ukončila prodej tzv. vánoční emise státních dluhopisů. Lidé v důvěře nakoupili státní dluhopisy za 21 miliard korun s ročním výnosem zhruba 2%, zatím co ČNB znehodnotila českou korunu ze dne na den minimálně o dvojnásobek. Není to výsměch českým občanům? Vždyť každému je jasné, že kdyby o tomto záměru ČNB lidé věděli, bylo by pro ně mnohem výhodnější nakoupit eura anebo dolary, než české státní dluhopisy.O plánované intervenci však věděli bankéři, anebo alespoň někteří z nich. A tak se přímo nabízí otázka: Nebyl v tom záměr, vylepšit  před koncem roku hospodářský výsledek banky tak, aby si bankéři mohli následně vyplatit tučné podíly na zisku? Vždyť podobná informace o intervenci proti měně má na finančních trzích cenu zlata a nepochybuji o tom, že i naši bankéři ji dokázali využít.A tak pravděpodobně opět bankéři zbohatnou na úkor důvěřivých občanů, kteří uvěřili v pevnost a solidnost české koruny (na rozdíl od zatracovaného eura) a mají v této měně uloženy i veškeré svoje úspory.
0 0
možnosti
D

Dank

9. 11. 2013 23:28
Upadek diskuzi na Ceske Pozici
Ach jo, jakmile jsem nasel internetove noviny, kde diskuze byly celkem vecne, zajimave cist a preci i nekdy dost nevybirave, ale vtipne, tak ted je to hruza. Vsechny komentare co tu vidim, jsou uplne mimo misu, nebo se snazi nadavat autorovi... (Az na ty Eskymaky, to bylo presne k veci...)Autorovi diky za clanek, me prijde celkem prospesny a trochu mi objasnil nektere mechanismy menove politiky.
0 0
možnosti
S

Shaman

10. 11. 2013 8:12
promiňte
Promiňte, já jsem nikomu nenadával, jen jsem chtěl vysvětlení, v čem je prospěšné, pokud ČNB svévolně zhorší moji životní úroveň. Autor sám píše v úvodu: "Co má Česká národní banka dělat? ČNB má především cílit inflaci a starat se o monetární politiku. To je její role daná zákonem. ČNB se tak stará o to, aby bankovky, které si vybereme z bankomatu, měli stabilní hodnotu. Měna se musí z podstaty velmi mírně znehodnocovat v čase, což nás motivuje k ekonomické aktivitě, ale zároveň se nesmí znehodnocovat moc rychle, aby stále mohla sloužit jako úložiště hodnoty." Máte pocit, že snížení hodnoty úspor, penzijního pojištění a skokové zvýšení cen o meziročně cca 8% je "mírné znehodnocení" a jistota, že "bankovky, které vybereme z bankomatu, mají stabilní hodnotu"?Máte pocit že v zemi, která již není soběstačná ani ve výrobě základních potravin (obilí, vepřové), jejíž většina produkce má nízkou přidanou hodnotu (nevyvážíme software, družice a umělecká díla, ale smontované výrobky z velké části dovezených materiálů/součástek) a nemá vlastní přírodní zdroje (krom ustupujícího uhlí a stále rozporuplnějšího atomu) je jediným důsledkem tohoto opatření "trochu dražší elektronika na vánoce"?Nabízí se otázka, jasně vyplývající z článku,  že pokud ČNB nehájí zájmy svých obyvatel, nemá na starosti vývoj ekonomiky a 8% inflace zjevně není "zachování jisoty v bankovky", tak komu vlastně slouží?
0 0
možnosti
P

Pocono

9. 11. 2013 21:05
Já to považuju za geniální
Já to považuju za geniální tah. Nejdřív těm Křovákům z východu zplundrujeme jejich majetek, zalevno ho nakoupíme a donutíme je kupovat věci převážně z dovozu. A pak ten dovoz skokově zdražíme.  Burzovní ruleta sice už tolik nenese, my je teď poždímáme trochu jinak. Je krásné, jak ČNB místo občanů ČR slouží někomu ÚPLNĚ jinému.
0 0
možnosti