12. července 2012 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Dobrá chuť

Francie slaví pád Bastily. Tančit a hodovat bude i Kampa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sýr (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sýr (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Francouzi si v příštích dnech budou připomínat nejvýznamnější národní svátek - pád Bastily, tedy předznamenání vzniku republiky. A slavit se bude i v Praze. Na Kampě pod Karlovým mostem se uskuteční tradiční Francouzský trh "Le marché du 14 Juillet".

Na slavnosti a hlavně trh s pravými francouzskými laskominami zvou organizátoři i Pražany a návštěvníky hlavního města. Trh bude otevřen už od čtvrtka, v pátek a v sobotu večer bude možné na Kampě zažít francouzskou tancovačku.

Atmosféru klasického francouzského trhu podpoří speciální dekorace v národních barvách. Milovníci francouzské gastronomie budou moct vybírat regionální speciality v 23 stáncích. Všechny budou nabízet ochutnávky a rozumné ceny. Trh bude zpříjemňovat každé odpoledne živá hudba.

Osvěžení naleznou návštěvníci trhu v typickém francouzském bufetu "La buvette", který bude nabízet celou řadu specialit. Vůbec poprvé tam bude možné ochutnat šneky připravované podle tradiční receptury, k degustaci budou ale také méně známé klobásky z Auvergne, paštiky z Limousin, vína z Bordeaux a dalších oblastí a také slané i sladké bretaňské palačinky. Těšit se můžete i na levanduli z Provance či Armagnac z Gascogne. Velkým lákadlem budou podle pořadatelů hned dva bary s víny z Champagne.

Na Kampě pod Karlovým mostem uskuteční již tradiční Francouzský trh Le marché du 14 Juillet.

První trh se v Praze v předvečer francouzského národního svátku uskutečnil v roce 2008. Loni tak francouzské zastoupení v Praze slavilo uvedení své gastronomie do světového kulturního dědictví UNESCO. Francouzská gastronomie pronikla na seznam UNESCO loni v listopadu díky stylu prezentace a rituálům, které ji doprovázejí. Komise se shodla na tom, že francouzská kuchyně je součástí zvyků, které jsou důležitým prvkem životů jednotlivců i celých skupin. Splnila tak podmínky pro zapsání na seznam.

Pád Bastily:

Oficiálně se 14. červenec slaví ve Francii od roku 1880. V Paříži je součástí oslav tradičně vojenský průvod na Champs-Elysées, který má dnes generální zkoušku, a banket v zahradách Elysejského paláce. Na venkově se do současnosti pořádají tancovačky pod otevřenou oblohou mezi stromy ozdobenými fábory v národních barvách.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
  • 0Diskuse