130 let

Platit by se mělo za cizí chyby

Česko

PRAHA Jedním z hlavních důvodů, proč chtějí poslanci projednat silniční novelu ne ve zkráceném, ale v řádném řízení, je otázka osoby blízké.

Zákonodárci totiž chtějí za každou cenu zamezit zneužívání tohoto institutu. Narážejí ale na zásadní problém. Právo nevypovídat, pokud by člověk svým prohlášením zapříčinil trestní stíhání osoby sobě blízké, je zapracováno v ústavě, a je tak prakticky neprolomitelné. „Nelze jednoduše řidičům přikázat, aby řekli jméno osoby. která údajně řídila jejich vůz. Tato možnost je uvedena v listině práv a svobod a nelze ji vyškrtnout,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Poslanci, kteří novelu ve sněmovně předložili, proto vymysleli řešení. Pokutovat chtějí provozovatele auta. A to za to, že půjčil svůj vůz člověku, který s ním spáchal přestupek. Jak vysoká by měla tato sankce být, zatím není jasné. Jasné je jen to, že provozovateli auta nehrozí bodový trest, jen pokuta.

A co na to právníci? „Je to podraz na lidi. Policie totiž v tomto případě bude postihovat člověka, aniž by proběhlo jakékoliv dokazování. To nejde. Policie musí na ty lidi nahlížet jako na nevinné, dokud jim nedokáže nějaký prohřešek. To je naprosto polovičaté řešení,“ říká právník Jan Hladký.

Ten kroutí hlavou nad tím, proč poslanci zkrátka nepřijmou praxi, která platí v cizině. „Tam když se někdo poněkolikáté vymluví na osobu blízkou, je mu nařízeno, aby vedl knihu jízd. No a když ji nevedete, dostanete pokutu,“ uvádí příklad Hladký.

Autor: