Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pravá nebo levá? Soud řešil design holínek od Maxima Velčovského

Design

  7:00
PLZEŇ - České holínky se staly světovým fenomén. V jednom případě je jako nevšední módní doplněk proslavili olympionici. Ještě předtím je však proslavil designér Maxim Velčovský. S keramickou vázou ve tvaru holínky totiž před deseti lety prorazil. Relativně jednoduchý nápad, který se stal vývozním artiklem a následně i předmětem soudního sporu. O oblíbenosti holínek totiž svědčil fakt, že i přes Velčovského vědomí holínky vyráběla a vyvážela konkurenční firma. Soud však tento týden rozhodl, že porcelánové holínky jsou jeho dílem, které chrání autorský zákon.

Maxim Velčovský

O co ve sporu šlo? Porcelánka Rudolf Kämpf si nárokovala spoluautorství holínky, protože v jejím závodě se vyrobila vůbec první takováto váza. Firma vyráběla a prodávala holínky i proti vědomí autora. Soud tudíž řešil žalobu, kterou na porcelánku z Louček u Karlových Varů podal majitel designového studia Qubus Jakub Berdych, Velčovského spolupracovník.

Berdych zjistil, že porcelánka vyrábí holínky podle Velčovského návrhu pod vlastní značkou poté, co s ní jeho studio Qubus ukončilo spolupráci. Žalobou to chce zastavit. Po porcelánce žádá za nekalé soutěžní jednání omluvu a milion korun.

Populární vázy lze koupit buď jako pravou, nebo levou holínku. Dočkaly se již mnoha provedení, například i s modrým zdobením jako je tomu u tradičního českého cibuláku.

Z diplomévé práce ikona českého designu

Nápad udělat podle gumové holínky porcelánovou vázu zpracoval mladý designér před více než deseti lety jako diplomovou práci, tehdy se obrátil na porcelánku Leander, dnes Rudolf Kämpf, kde mu pomohli s výrobou. Poté výrobky prodávali několik let studiu Qubus, spolupráce ale skončila zhruba před dvěma lety. "Napsali jsme firmě e-mail, že chceme vrátit formy nebo je zlikvidovat. Pak jsme ale našli ty věci (porcelánové holínky podle Velčovského) jinde, zjistili jsme, že je porcelánka stále vyrábí. To chceme žalobou zastavit," řekl Berdych.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud se musel hlavně vypořádat s otázkou, kam sahá autorství designéra. Porcelánka tvrdí, že konečný tvar výrobku, tedy Velčovského holínce, dali až v Leanderu, když se jejich pracovníci podíleli na zalití a tvarování. "Jsme přesvědčeni, že různé prolisy tvoří autorské dílo a pokud je prováděli modeláři, nesvědčí Maximu Velčovskému autorské právo," řekl právní zástupce porcelánky David Mikula.

Holínky jsou součástí muzejních sbírek

U soudu zhruba hodinu vypovídal i Velčovský. Uvedl, že právě holínky ho proslavily, jsou součástí muzejních sbírek, v každém hlavním městě je možné je najít v designovém obchodě. "Já jsem vytvořil něco, co někdo vzal a bez svolení to prodával po celém světě," řekl. Konkrétně jednu z holínek v dárkové krabici s logem porcelánky objevili v Londýně.

Designéři měli i informaci, že firma sjednává prodej 1000 kusů do Polska. Soudce Michal Reitspies se nakonec přiklonil na stranu Berdycha. Podle něj je Velčovský autorem díla, které je chráněno autorským zákonem. "Pan Velčovský v rámci své diplomové práce udělal holínku. Samozřejmě každý autor musí korigovat své dílo s technickou realitou jeho realizace. To bylo uděláno v závodě Rudolf Kämpf a jeho předchůdce, tam došlo i k úpravám, aby to dílo šlo technicky vyrobit. Toto ale nezakládá, a to ani zčásti, spoluautorství porcelánky na tomto díle," uvedl.

Soudní spor nekončí, soud ještě musí rozhodnout o případném odškodnění.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!