1. února 2010 15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Práva v Plzni zlepšila výzkum a mají nové šéfy kateder

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jiří Pospíšil na plzeňské právnické fakultě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil na plzeňské právnické fakultě | foto: ČTK

PLZEŇ Právnická fakulta v Plzni dnes obsadila novými šéfy dvě ze tří kateder. Velkou katedru soukromého práva, jež vznikla jako součást reforem, povede Karel Eliáš. Autor nového občanského zákoníku pomohl upozornit na skandály na fakultě.

Do čela katedry právních dějin se postaví Karolina Adamová. Oba na škole učí. Dnes to řekl děkan Jiří Pospíšil.

Neobsazena zůstane katedra správního práva. Na tuto katedru nově jako odborný asistent nastoupí náměstek ministra životního prostředí František Korbel, kdysi Pospíšilův náměstek na ministerstvu spravedlnosti. Podle děkana je Korbel expertem na správní právo. Vzešel z výběrového řízení.

"Komise dnes vybrala profesora Eliáše a profesorku Adamovou. Katedru správního práva necháme zatím neobsazenou, chci počkat na dořešení kauzy doktora Kramáře," uvedl Pospíšil. Květoslav Kramář se před časem vzdal funkce šéfa katedry, když se zjistilo, že bylo nestandardně manipulováno s jeho prací.

Na fakultě se mluví o tom, že byl obětí machinace bývalého vedení, protože začal podporovat reformy na škole. Pověřeným šéfem katedry tak zatím zůstává Jan Malast.

Třetí nejlepší fakulta v zemi

Fakulta také oznámila, že si za rok 2009 výrazně polepšila v hodnocení výsledků vědy a výzkumu a je třetí mezi právnickými fakultami v ČR.

Práva také zveřejnila informaci, že mezi fakultami Západočeské univerzity (ZČU) získala za loňský rok čtvrtý nejlepší výsledek podle databáze RIV, jež eviduje výsledky v oblasti vědy a výzkumu. Zatímco v roce 2008 měla pouhé čtyři body, za loňský rok jí bylo uznáno téměř 1800 bodů.

To je po právech v Praze s téměř 4880 a právy v Brně se 3810 body třetí místo mezi právnickými fakultami v ČR. "Potvrzuje se, že vědecká a publikační činnost zaměstnanců našich práv je zcela srovnatelná s takovými činnostmi pražské a brněnské fakulty, vezme-li se velikost těchto fakult," uvedl Pospíšil.

Podle proděkana fakulty Petra Bezoušky se podařilo zlepšit výsledky zejména díky aktivitě mladých akademiků, fakulta také přestala vykazovat svou činnost přes Ústav státu a práva, s nímž měla smlouvu.

Smlouvu kritizovala například akreditační komise. Podle ní z fakulty vyváděla peníze a byla pro práva nevýhodná. Šéfem ústavu byl bývalý děkan Jaroslav Zachariáš. Zvýšení výsledků v RIV by mělo fakultě pomoci získat více peněz v dalších letech.

Fakultu opustí 30 procent zaměstnanců

Skandály zmítaná práva, která nyní prochází reformou, čekají i další personální změny.

Koncem týdne by mělo být jasné, kolik lidí přesně fakultu opustí. Podle Pospíšila musí fakulta letos ušetřit 16 milionů korun na mzdách, propustí asi 30 procent zaměstnanců. Na fakultě bylo původně 150 až 160 lidí, deset jich už odešlo. Zůstat by mělo kolem stovky vyučujících.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz