130 let

Diskuze

Překresluje se česká politická mapa levicovým štětcem?

Dle průzkumu SANEP klesají volební preference ČSSD, ODS a TOP 09 a rostou KSČM a neparlamentních stran. Jiné agentury to zatím nepotvrzují.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
H

Hlinski

20. 6. 2012 11:42
Co bude? Všeho dočasu.
I přes vytí vlků jede karavana dějin dále, vstříc novému majetkovému převratu. Bojím se aby nebyl souběžný s nějakou velkou světovou událostí. Rubikon byl překročen.
0 0
možnosti
G

Ghibulo

16. 6. 2012 12:07
skoro je mi už jedno kdo...
hlavně ne ti, co už tam byli ... ČSSD/TOP/ODS/TOP. Chci, aby věděli, že není nikde psáno, že si budou mezi sebou jen vyměňovat vesla. Chci slyšet, jak to pak budou "sebereflexivně" komentovat :-)
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

16. 6. 2012 11:51
Dříve, než se začneme (opět)
Dříve, než se začneme (opět) obávat o demokracii, měli bychom si položit otázku, co z ní vlastně po dvaceti letech zbylo, nebo ještě lépe, jakému politickému uspořádání se náš stát v dnešní době podobá. Podle mého názoru se jedná o oligarchii, kde vládnoucí vrstva není spojována ideologickými cíli, ale orientována čistě na osobní prospěch (líbí se mi slovo "kleptokracie"). Lid ve skutečnosti moc nevykonává, v minulých volbách jí pouze legitimizoval (což je výsledku stejné, jako před rokem 1989). To, co vidíme okolo sebe, je nicméně symptomem nemoci společnosti a nikoliv její příčinou. Léčíme-li symptomy, klameme sami sebe. Nemoc se léčí odstraněním příčin. Proč se tolik občanů obrací ke KSČM? Jsou hloupí? - Vzhledem k jich počtu se jedná o dostatečně reprezentativní vzorek společnosti. Nemohou tedy být hloupější, než ti, co volí ostatní strany nebo k volbám nechodí. Nepamatují si minulý režim? To by museli být hodně mladí. Myslím, že sympatie k KSČM nejsou výsadou mládeže. Jsou pouze v destruktivní opozici? Jestli by tomu tak bylo, nejspíše by se rovnoměrně rozptýlili mezi ostatní opoziční subjekty. Jestliže minulý režim hodnotíme známkou 4, ten dnešní by mohl být tak maximálně 3-. Komunisté se s dnešním režimem nezapletli, nezúčastmili se ve zlodějinách ani v dosti hanebných politických obchodech (nebo spíše podvodech na voličích). To vše po dobu 20 let, což je dost dlouho na očistný proces. Je to celá jedna generace. Chtějí-li lidé změnu, nepřejí si již zřejmě Věci veřejné 2. A my jsme se při opakování mantry dokonalosti současného režimu téměř zapoměli dívat do budoucnosti (ve stylu Francise Fukuyamy). Jenže dějiny ještě nekončí. Lidé se přiklánějí ke KSČM, protože chtějí změnu režimu. A změnu režimu chtějí proto, že ten dnešní je ideologická mrtvola. Buď národu nabídne změnu sama vládnoucí oligarchie (ve formě určitého kompromisu), tak jak to udělal v 18. století například Josef II nebo společnost dospěje do stádia revoluce. A proti revoluci ve 21. století by VŘSR byla humánní akcí. Proto si myslím, že je třeba se probudit a podívat se otevřenýma čima na příčiny nemoci naší společnosti. Já osobně jich vidím několik: Zastupitelská demoracie se přežila a společnost musí směřovat k demokracii přímé. Mnoho oblastí společenského života, které jsme v minulých letech svěřili tržním mechansmům (například energetika, zásobování vodou, finanční systém, zdravotnictví), se budou muset vrátit do oblasti veřejné správy. Právo na práci se bude muset stát základním lidským právem a hospodářská politika je bude muset upřednostnit před druhými principy (svobodný obchod, inflace, deregulace atd.). Extrémně bohatí se bodou muset vzdát převážné části svých majetků a vrátit se k činorodé a konstrukivní práci pro společnost (namísto destruktivních spekulací). Státy nebdou platit dluhy a nebudou se ani zadlužovat. Vládnout jim budou občané a ne spekulanti na finančních trzích.
0 0
možnosti
JK

J48i15ř75í 60K23o68p11i41s

16. 6. 2012 16:14
Velice trefně poopsáno
avšak vidím jako velice problematické realizovat myšlenku těch posledních pěti vět, aniž by došlo k zmiňované revoluci. Pokud to shrnu, tak zde prozatím chybí osobnost, která by se postavila do čela případné revolty a přitom je ještě mnoho společenských vrstev, které si stále naivně myslí, že jich se krize nedotkne. Politická mafie se v současné době snaží více či méně zdařile "pomalu vařit žábu", pokud se lidé při příštích volbách nebo lépe i dříve nevzpamatují, tak se mafii podaří "žábu uvařit".Zajisté si všímáte, že politická mafie postupně upevňuje svou pozici, jak v legislativní úrovni, tak v úrovni udržení moci nad silovými složkami. Předpokládám, že se mafiáni spíše spolehnou, při konfliktu s občany, na armádu, která by je měla, v případě občanských nepokojů, chránit. Je totiž evidentní jak se chovají k policii, kterou spíše cíleně destruují a k armádě, kterou naopak podporují a posilují její pravomoci vůči civilnímu sektoru a to zejména v rovině možné perzekuce a zasahování do života občanů, což je naprosto neslýchané!
0 0
možnosti
Foto

Tono

16. 6. 2012 10:14
Přesně tak, pane Kyncle
myslím, že jste v závěru svého komentáře výborně popsal příčinu nemoc naší společnosti. Možná by to chtělo to trochu rozvést, ale to je spíš úkol kvalitní novináře České pozice.Příspěvek Pauka je nekonstruktivní blábol plný expresivních výlevů, ale tak to chodí v diskuzích nejen na Internetu...
0 0
možnosti