130 let

Diskuze

Proč je pro nás důležitá bankovní unie

Společný postup ve finančním sektoru je důsledkem ekonomické a hospodářské provázanosti zemí, nikoli politické integrace a dohod politiků.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
R

Reálskutečnost

19. 12. 2013 20:06
Bankovní unie v EU bude brzy konkrétní realitou
Bankovní unie umožní kromě jiného předcházet vzniku ekonomických krizí v rámci EU. Kdyby se podařilo vytvořit Globální bankovní unii podle vzoru EU, mohlo by se jejím prostřednictvím předcházet vzniku globálních ekonomických krizí.Podrobnosti o možnostech vzniku Globální bankovní unie jsou na: http://www.miloslav7.blogspot.cz v článku "Prognóza budoucnosti lidstva". 
0 0
možnosti
D

Dank

24. 10. 2013 18:53
Souhlasím s autorem
Sice finančním tokům příliš nerozumím, ale přeci jen jsem rád že konečně zazněl názor, že politické zbližování EU je následkem ekonomického zbližování, které začalo po druhé světové válce.Všude zanívají názory na štěpení EU a že i eurozóna je na nic, ale přitom  se ukázalo, že například v průběhu dluhové krize Německo a severní státy EU díky dobrému ratingu ušetřili při správě jejich dluhu víc, než je stála záchrana PIIGS. Ono asi člověk musí žít delší dobu v zahraničí, aby poznal opravdové výhody a budoucnost ve sjednocené Evropě.
0 0
možnosti
B

Bobecek

19. 10. 2013 9:34
Ten článek je příliš jednostranný
Bankovní unie jako i všechno ostatní má své výhody a nevýhody, a to v každé oblasti, z níž ji budeme zkoumat. Záleží na nastavení pravomocí a odpovědností. A záleží na tom pro koho. Nemyslím si ale, že momentálně by ČR měla do bankovní unie směřovat, protože jí z toho žádné výhody nepoplynou. Německé, francouzské, italské a zčásti i britské banky se napakovaly na stavebním boomu ve Španělsku a financování řeckého blahobytu a teď by relativně zdravý český bankovní systém, kde ČNB konečně vedou celkem slušní lidé,  měl strkat hlavu do oprátky? Tošovského éra jako guvernéra a premiéra nás stála nejméně 500 mld. Kč a jeho pohrobci jsou už konečně také pryč. Zatímco fiskální unie je přímo nutností, protože daňová konkurence je v Evropě opravdu problém, bankovní unie má smysl pouze v rámci eurozóny. Jelikož, jak jistě autor ví: Tím, že ECB bude krafat ČNB do regulace, ovlivní emisi peněz. Až budeme potřebovat monetizovat státní dluh, pak se nám bankovní unie bude hodit. Zatím ale ne.
0 0
možnosti
MH
To je česky?
Pokud totiž budou národní státy proti sobě až příliš agresivně konkurovat......finanční instituce se začnou do tohoto státu soustředit... Mohl by mi autor ukázat, jak někdo konkuruje proti někomu a jak se někdo soustředí do státu?
0 0
možnosti
V

Vinyl

16. 10. 2013 8:36
Bankovní unie a jednotný regulátor
Bankovní unie a jednotný regulátor by pro ČR byl v tomto okamžiku velmi nevýhodný. Český bankovní systém je na tom velmi dobře. Všechny ukazatele a Basely splňuje bez problémů. Naším cílem je tento stav udržet. Oproti tomu bankovní systém v jižní Evropě je na tom extrémně špatně. Banky potřebují kapitál a bůhvíco mají v portfoliích. Jejich cílem je vysát kapitál a bez práce a restrukturalizace zlepšit svoji pozici. Bankovní unie je vlastně zprůměrování stavu. Neslyšel jsem, že by zprůměrováním vzniklo něco dobrého. Banky, které neuspějí, musí odejít z trhu, jen tak je možná náprava. Ne tím, že škody zaplatí schopnější. Až pak je možná Bankovní unie.
0 0
možnosti
PM
... a mohou chytat bankéře, když s penězi uteče
Abychom nebyli pro smích jako dnes ve Švajcu. Neb i bankéř to myslí jistě upřímně a všichni mu věří. Jsme v silnější části Evropy, těžko nám slabší uškodí. Jistě to bude něco stát, když byla v Praze korunovace, nádeník si jen vypral gatě. Už rychtáři se ale zadlužili na roky, aby nevypadali nevhodně, např. nešli v již použitém oblečení. Tak se také dělal rozkvět vlasti. Tím pilněji museli rychtovat svěřené, bankrot se ještě netrpěl. Ale měli jsme plné kalhoty, když po ´89 se měla země otevřít produktivitě, namnoze se zasekla u zaprděného kšeftování doma. Stačilo místo jedné "škodovky"  jich pustit deset krát deset, okolí by se již přiučilo. Ale v českých rukou a tak  ve švýcarských bankách to mělo jiný postup. Tu i upgrade na ojro (proč neříkáme "evro"  nevím)
0 0
možnosti
P

Pantaleon

15. 10. 2013 23:38
Jen bodově několik poznámek -
Jen bodově několik poznámek- pokud by národní regulátor nezabráníl vysátí cashe a kapitálu z domácích bank malé ekonomiky, jak by tomu zabránil jednotný regulátor?- z čeho usuzujete, že by jednotný bankovní dohled znamenal zvýšení aktivity na kapitálovém trhu  (nová IPO) ?- pokud píštete o sjednocování regulace obecně, tak by bylo třeba říct, že do značné míry probíhá (například nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech vychází z UCITS/AIFMD regulace, banky operují pod Basel II, pojišťovny se připravují na Solvency II, derivátové obchody se také řídí podle světových standardů)- kde je psáno, že by se nadnárodní regulátor vypořádal s komplexitou lépe a nepodlehl by tlakům nejsilnějších národních hráčů (Fr, Gr) Celkově souhlasím s myšlenkou sjednocování trhu a regulace, ale mám obavu, že nový bankovní regulátor bude znamenat teplá úřednicko-analytická místečka i s přilehlou administrativou a jeho faktický dopad bude, že velké banky budou ještě více morálně hazardovat, protože budou ještě více too big to fail.
0 0
možnosti