Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

PROFIL: státní plánovač, ministr financí, člen NERV, Zemanův muž

Česko

  16:22
PRAHA - Jiří Rusnok (52), kterého prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem, se narodil 16. října 1960 v Ostravě-Vítkovicích. V roce 1984 absolvoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické. V současné době zastává funkci předsedy představenstva ING Penzijní společnosti, člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) a poradce prezidenta Miloše Zemana.

Jiří Rusnok foto: MAFRA - Jan Zatorsky

V 80. letech začínal na Státní plánovací komisi a Federálním ministerstvu pro strategické plánování, později přešel na Federální ministerstvo práce a sociálních věcí. V letech 1992 až 1998 vedl sociálně-ekonomické oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů; po pětiletém působení ve vládních funkcích začal v roce 2003 pracovat pro penzijní fond ING a od ledna 2005 do listopadu 2012 byl prezidentem Asociace penzijních fondů ČR. V roce 2009 a po jeho obnovení v létě 2010 je členem NERV, letos se stal poradcem prezidenta Zemana.

Čtete více o Zemanově vládě odborníků:

Do roku 1989 byl kandidátem na členství v KSČ a od roku 1998 členem ČSSD. Nyní je nestraník. V exekutivě začínal jako náměstek ministra práce a sociálních věcí (srpen 1998 až duben 2001), poté byl ministrem financí (duben 2001 až červenec 2002) a ministrem průmyslu a obchodu (červenec 2002 až březen 2003); od června 2002 do dubna 2003 byl poslancem.

Jiří Rusnok je ženatý a podle dostupných informací má tři děti.

Zajímavosti o Jiřím Rusnokovi:

  • Rusnok se jako člen sociální demokracie často dostával do sporu s většinovým názorem strany. Po volbách v roce 2002 například prosazoval velkou koalici mezi ČSSD a ODS, zatímco tehdejší předseda strany Špidla vsadil na spolupráci s KDU-ČSL a US-DEU. Přesto se ve Špidlově vládě stal ministrem průmyslu.
  • Ministrem ve Špidlově vládě byl jen do března 2003, kdy jej premiér odvolal oficiálně kvůli dlouhodobě špatné komunikaci. O Rusnokově odvolání se však začalo spekulovat již v souvislosti s předchozí volbou prezidenta republiky, v níž v rozporu s postojem ČSSD volil kandidáta ODS Václava Klause.
  • V dubnu 2003 se Rusnok na sjezdu ČSSD postavil Špidlovi v souboji o předsednické křeslo, ale neuspěl. Získal 147 hlasů, zatímco Špidla 299 hlasů. Rusnoka podporovali především příznivci bývalého šéfa strany Zemana; po neúspěchu ve volbě šéfa strany se vzdal i poslaneckého mandátu.
  • V září 2006 se dokonce mluvilo o jeho vyloučení z ČSSD, když se stal členem expertní skupiny tehdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS). Členem sociální demokracie již podle svého vyjádření pro Lidové noviny "dlouho není".
  • Krátce po vítězství Miloše Zemana ve volbě prezidenta Zeman nabídl Rusnokovi místo člena v bankovní radě České národní banky. Tu by měl Zeman doplňovat nejdříve příští rok a Rusnok řekl, že by nabídku zřejmě přijal.
  • Jako ministr financí v Zemanově vládě mimo jiné v roce 2002 připravoval smírnou dohodu s japonskou Nomurou, která žalovala český stát za poškození své investice v bývalé IPB. Rusnok se arbitráže obával a připravoval tzv. nulovou variantu, podle níž by obě strany zastavily veškeré spory. Tato varianta se nakonec nerealizovala.
  • Loni v listopadu odstoupil z funkce prezidenta Asociace penzijních fondů ČR. Důvodem bylo to, že jím vedený fond se nezapojil do druhého pilíře penzijního systému.
Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...