130 let

Diskuze

Prohrají lidé souboj s automaty stejně jako koně?

Kladení otázek je cestou k veškeré kreativitě. Než se ji počítače naučí, měli by lidé vymyslet, jak v digitální revoluci nepřijít o hlavu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Cermans

4. 4. 2014 15:41
Vážená paní Matějčková i já Vám skládám hold za výběr tématu
který je velmi aktuální a myslím si že spousta novinářů i sociologů a politologů se ho bojí. Vyzývám Vás aby jste se nebála a rozpracovala myšlenky dále. Uznávám pro mě je to snažší , než pro Vás, nejsem na tom závislý. A proto:1) Jasně se ukazuje že volný trh bez přívlastků musí být doplněn sociálními opatřeními.2) Práci lidem neberou stroje , ale lidé / a to řekl už Marx a proto se toho všichni bojí a nechtějí to opakovat/3) proč ale v anketě BBC angličané zvolili Marxe myslitelem století 4) myšlenky Marxe a tkzv. marx-leninismus jsou něco úplně jiného Volný trh bez přívlastků, bez sociálních opatření je příroda, kde vše slabší umírá. My jsme lidé a nechceme, aby méně schopní umírali na ulici. Schopnosti lidí jsou dány genetikou /bohem/ a proto člověk nemá právo, aby si všechen výsledek tohoto daru přivlastnil. A už jsme u toho a pani Matějčková můžete dumat a zkoumat. Má vrcholný manažer mít 10, 100, 1000násobek průměrné mzdy? Kdo to ví , ať odpoví!!!!!
0 0
možnosti

Milota

4. 4. 2014 11:09
Obávám se, že problém
Obávám se, že problém trvalého poklesu pracovních míst je příznakem úpadku západní civilizace a vyřeší se až jejím kolapsem. Definitivně.
0 0
možnosti

Cermans

4. 4. 2014 13:07
V čem je ten skutečný problém? Ono na zemi už není reálně co
vylepšovat a nebo pouze chybějí peníze , abychom tu činnost zaplatili? Výrobní síly nejsou schopny uspokojit potřeby lidí, všechny potřeby jsou uspokojené a tudíž není co dělat? V čem je tedy problém? Problém je v hlavách lidí ve finančním oceňování činností. Hroutí se nám finanční systém a nikdo nechce zasáhnou. Co nám řekl prof. Bárta o tom jak to řešili ve starém Egyptě? Každých 7 let se dluhy smazali a začalo se od začátku. Nejsem makroekonom, ale jsem přesvědčen, že kdyby se dnes smazali všechny dluhy /virtuální zisky/ ekonomika by se rozjela jak rychlovlak. Proč se nemůžou smazat všechny dluhy? Protože pár sociopatů by to ve svých hlavách nepřežila , kdyby přišla o všechno svoje virtuální bohatství. Za všechno může ten nejsložitější lidský orgán mozek má v sobě špatný softvare. Co s tím? Nevím, kdo to ví?
0 0
možnosti

Samboush

4. 4. 2014 10:22
Lidský automat = scifi
Problém je požadavek komplexního chápání jednotlivce.Z prokazatelně efektivního chování by se měl stát instinkt. Na instinkt je potřeba adekvátní čas jako u ostatních biologických adaptací. Tzn čas zbejvá jen na myšlenkovou adaptaci. Tzn adaptaci postavený na konzumování informací. Její výsledek je individuální tzn systémově neuchopitelnej.Dnešní doba, environment ve kterým jsme v interakci a potřeby komplexní společnosti vyžadují rychle se adaptující normalizovaný systémový entity. Podle mého názoru na to není jedinec-člověk vybaven a nikdy nebude. Proto nemá smysl lidi do toho tahat. Efektivita je pro stroje a computery. Pro lidi je chaos.Dopadne to asi tak, že vznikne nějakej bankovní produkt, něco jako ekonomické pokrytí lidského života a s tím si vystačí 99,9% populace. Přeci jenom, život na horké kouli letící vesmírem, je vždy limitován. A vyrovnávání se s tou limitací je budoucností nás všech
0 0
možnosti

Kiebitz

2. 4. 2014 21:01
Již studující antropologie by oponoval,
že technické protézy jsou snad dominatní pro invalidní, např. gamblery, ale pro harmonickou populaci jsou periferní. Lze jistě shlédnout film, než najdete nějaký dobrý, a potom už - kdo není notorický televizní voyer - jich tolik nepotřebujete. Podobně osobní zájmy člověka pokryje pár tisíc knih, to mu k štěstí stačí. Je ovšem medicina, která denně si žádá velký objem novinek, ale potom pacient si klidně zapálí cigaretu, v hradním narcismu pije lihoviny jako vodu. To není návrat do jeskyně, to je podobný efekt, jako když dříve ne všichni chtěli být šlechtici a feudály. Stávající jim stačili, stejně jako jejich zámky, nebo obecní kostely. V posledním případě je zajímavý efekt, dříve než se kostely vyprázdnily, byly nakvap rozšiřovány. Tedy úzkost řešená technicky. Dokud ta nebyla, nevadilo chlapům postát venku, před otevřenými dveřmi. Podobně správa státu spíše narůstá, můj otec zdaňoval dva okresy, opíral se o kontakt s lidmi v terénu, měl přehled . U každého obchodníka byla účetní kniha, dal - má dáti. Kdo se počítal do slušné společnosti, mohl se s ní prokázat. V jisté obci tam zaúčtováno krmení psa na hlídání, jen sklidil takový posměch okolí. Kdo chtěl úlevu, musel být sousedům znám jako potřebný, čestný. Ne si něco nárokovat. Ovšemže cesta zpět není, ale šílenství pana Gatese v zhoubném bujení Windows skutečně není cesta.
0 0
možnosti
Skvělá recenze
Paní Matějčková,děkuji za velmi podnětnou recenzi. Vybíráte opravdu zajímavé knihy. Myslím, že se této nezaměstnanosti říká: technologická nezaměstnanost. Řešení je několik, zdanit práci robotů a počítačů, nebo se 1% nejbohatších bude muset nutně podělit s ostatními apod., jinak to není dlouhodobě udržitelné. Jednou z možností je základní příjem a nebo řešení podle hnutí Zeitgeist. Ale zřejmě budeme muset padnout na úplné dno, abychom byli schopni o takovýchto možnostech vůbec diskutovat, natož je prosadit. Přeji Vám krásný den a další zajímavé knihy k recenzím. Romana Kučerová
0 0
možnosti

Terezamatejckova

2. 4. 2014 20:32
Re:
Vážená paní Kučerová, moc děkuji za Vaše slova, která mě potěšila a jichž si vážím, i zaVaše stanovisko k problému. Doufám, že pro Vás budou recenze na ČP i do budoucna podnětné. Mějte se hezky, Tereza Matějčková
0 0
možnosti