Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Rath, Kott i Pancová mají zpátky pas. Zmizí v zahraničí?

Česko

  10:51aktualizováno  12:23
PRAHA - Soud vrátil Davidu Rathovi, Kateřině Pancové i Petru Kottovi pas. Nemusí se již hlásit probačnímu úředníkovi a mohou cestovat do ciziny. Rath se ale do ciziny kvůli pracovnímu vytížení a své soudní kauze prý nechystá. Státní zástupce se jeho útěku obává kvůli tomu, že se nepodařilo dohledat část peněz, které měl získat z úplatků.

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

"Dne 18. července soud rozhodl, že u všech tří jmenovaných obžalovaných nejsou už dány důvody vazby a veškerá omezení byla zrušena. Státní zástupce si podal stížnost, rozhodnutí tedy není pravomocné. Jelikož ale v tomto případě stížnost nemá odkladný účinek, rozhodnutí je vykonatelné,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Cestovní doklad musel Rath odevzdat před půl rokem, když ho z vazby propustil soud. To však již neplatí.  "V podstatě všechna omezení mi byla zrušena s obrovským skluzem, protože se tak dělo na podkladě rozhodnutí Ústavního soudu, který ale rozhodl, že už od loňského června byla moje vazba a všechna omezení nezákonná. Mám u sebe pas a mohu vycestovat. Jak vidíte, nikam neprchám," řekl ČTK Rath. Podotkl, že když není soud, podstatnou část času tráví v ordinaci. 

David Rath po propuštění z vazby.

Bývalý politik ČSSD, který po vypuknutí kauzy stranu opustil, strávil ve vazbě 1,5 roku. Na svobodu byl propuštěn loni 11. listopadu. Právě obava z útěku do zahraničí byla jedním z důvodu, proč zůstával za mřížemi. “...je zcela reálné zvažovat, že obviněný část prostředků z trestné činnosti, která nebyla policií zajištěna, v zahraničí deponovanou již má," vysvětlil loni soudce Robert Pacovský, proč zamítl Rathovu stížnost proti vazbě. 

Na jednom z odposlechů z května 2012 se navíc bývalý politik baví s tehdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou o investicích v zahraničí: ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Anglii a na Seychelských ostrovech. 

Rathovy peníze v zahraničí?

  • 11. září 2012: „Existence vazby útěkové je umocněna tím, že z dosavadního vyšetřování vyplývá, že obviněný se spoluobviněnými rozmlouval o uložení finančních prostředků v zahraničí, jakožto i o možnosti koupě firmy v zahraničí. To nepochybně úvahy o vycestování posiluje, zvlášťě když obviněný ve svých politických funkcích často jezdilo zahraničí a musí tam mít řadu kontaktů.“ (Krajský soud v Praze) (ČTĚTE VÍCE) 
  • 30. dubna 2013: „Je zcela reálné zvažovat, že obviněný část prostředků z trestné činnosti, která nebyla policií zajištěna, v zahraničí deponovanou již má. Je zcela reálné se domnívat, že i pro případ odhalení měl obviněný jako jistě inteligentní a schopný člověk ohledně rodiny nějaký plán. Jako jedna z reálných možností by se tak jistě nabízel útěk obviněného do zahraničí.“ (Krajský soud v Praze) (ČTĚTE VÍCE)
  • 11. prosince 2013: “Při posuzování a přezkoumávání existence vazebních důvodů je tak povinností obecných soudů vzít v úvahu délku trvání vazby s ohledem na specifika konkrétního trestního řízení. Riziko uprchnutí nebo skrývání se obviněného za účelem vyhnutí se trestnímu stíhání nebo trestu po případném propuštění z vazby na svobodu nemůže být v případě dlouhotrvající vazby založeno výlučně na skutečnosti, že obviněnému hrozí vysoký trest.“ (Ústavní soud) (ČTĚTE VÍCE)

Obavy z Rathova útěku posiluje i fakt, že část peněz, které podle obžaloby získal na úplatcích, se nepodařilo dohledat. Vedle 7 milionů v krabici měl dostat dalších 16 milionů korun. Deset milionů našli policisté v Rathově domě v Hostivici, přihlásil se ale o ně jeho otec Ratmír.  (ČTĚTE VÍCE)

Únikových cest může mít Rath několik. Jak už v roce 2012 server Lidovky.cz popsal, Rath měl například nadstandardní vazby na Izrael. V posledních letech opakovaně stát navštěvoval. Zda tam řešil i osobní finance, s jistotou nevíme. Už v roce 2011 však Rathův kraj musel vysvětlovat, proč chce miliony korun poslat podnikatelům z Izraele. (ČTĚTE VÍCE)

Rathovy cesty do Izraele nemusely nutně sloužit k ovládání utajených penězovodů. Vyšetřovaný politik má totiž židovské kořeny. A díky nim by teoreticky mohl žádat i o izraelské občanství. Jak dříve připustila ředitelka Jewish Agency v Praze Zoša Vyoralová, která vyřizuje veškeré žádosti o občanství, Rath by měl na izraelské občanství nárok podle tzv. práva návratu. To, zjednodušeně řečeno, zaručuje každému člověku s židovskými kořeny získání občanství. Rath by o něj mohl požádat díky židovskému dědečkovi z otcovy strany, který přežil koncentrační tábor. 

Kauzu kolem Ratha začal policejní zásah předloni v květnu 2012. Žalobce v případu viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Za organizátory označuje Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!