Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Zajímá nás svět, nejen boty. I modelky mají své mozky

Vlivná Karolina. Po léta patří Češka Karolina Kurková k nejvyhledávanějším modelkám. Aktuálně je dávána za příklad, jak být krásná i jako těhotná. Jak ale nedávno ukázal Forbes, její vliv překračuje hranice módního pozlátka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlivná Karolina. Po léta patří Češka Karolina Kurková k nejvyhledávanějším modelkám. Aktuálně je dávána za příklad, jak být krásná i jako těhotná. Jak ale nedávno ukázal Forbes, její vliv překračuje hranice módního pozlátka. | foto: Reprofoto

Chtěla bych přísnější tresty pro recidivisty, oznámí zaskočenému publiku ústy Sandry Bullockové hrdinka filmu Slečna Drsňák, která se uchází o titul Miss America. A když přidá frázi „a světový mír“ doplněnou thymolinovým úsměvem, rozezní se potlesk. Není výstižnějšího zobrazení toho, co si veřejnost myslí o intelektuální zdatnosti missek a modelek.

Dámy, jejichž základním výrobním prostředkem jsou nekonečně dlouhé nohy, štíhlá těla a odvaha předvést na přehlídkových molech jakkoliv bláznivé kreace módních návrhářů, se v poslední době emancipují. Dokazují světu, že i ony mají hlas a názor a nejsou jen „věšáky na hadry“.

A tak stále častěji na sociálních sítích sdělují své názory na aktuální světové problémy. Tu odsuzují odstřel lva Cecila, tu bojují za práva černochů, jindy se pasují do role feministek, nebo podporují konkrétního politika v kampani.

Vědí, proč to dělají. Jejich výsadní role propagátora módních značek dávno padla. Prodejci luxusu se spojují se sportovními, hereckými či pěveckými star. Modelky, vědomy si hrozby jepičího života, si tak budují svůj věhlas. Příběh, který je lépe prodá.

A jejich manažeři je v tom zhusta podporují. „Podporujeme naše talentované hvězdy, aby byly samy sebou. Aby pozorovaly svět kolem sebe a sledovaly světové události a vyjadřovaly se k nim. A nestaraly se jen o to, jaké boty na příští přehlídce vynesou,“ citoval list The New York Times Vicky Yangovou z přední newyorské modelingové agentury Society Management. Heslo zní jasně: lid prostý má rád příběhy, které se skrývají za známou tváří. Ovšem s jistými omezeními. „Podporujeme je v upozorňování na závažné problémy, ale bez toho, aby tím na někoho útočily,“ dodala Yangová. Takže „post“ o ošklivé dětské práci v asijských textilních továrnách asi nečekejme.

Smějeme se, ale čteme

Ne že by nemohly být ovšem kritické. Třeba Cara Delavigne, aktuální múza proslulého Karla Lagerfelda, zkritizovala módní průmysl. Prý ten tlak ji donutil myslet si, že je ve svých 23 letech stará a ošklivá, až jí z toho vyrazila lupénka. Právě Lagerfeld pak využil „modelkovské názorové obrození“ pro svůj vlastní byznys. Jednu ze svých nedávných přehlídek koncipoval jako feministickou demonstraci, na níž manekýny v jeho modelech nesly transparenty s různými hesly.

Ostatně že modelky netřeba, co se myšlenkového vlivu týče, podceňovat, dokazuje čerstvý žebříček časopisu Forbes o nejvlivnějších Češích na sociálních sítích. Kraluje jim jedna z nejlépe placených modelek světa Karolina Kurková. Do první desítky těch, co mají na Facebooku či Twitteru nejvíce fanoušků, nejčastěji světu sdělují své postřehy a dostávají za ně nejvíce „lajků“, se vešla ještě Alena Šeredová. V žebříčku se pak umístila také třeba Simona Krainová nebo image věčné rebelky si budující Agáta Hanychová. Takže možná se jejich myšlenkovým výkonům smějeme, ale ovlivnit se necháme – a ještě rádi.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!