Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl

Patří politici do tepláků? Trend, který rozděluje společnost

Předchůdce – můj vzor. Obliba pestrobarevných sportovních souprav se přenesla z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předchůdce – můj vzor. Obliba pestrobarevných sportovních souprav se přenesla z... | foto: Reuters

PRAHA Tepláková souprava, gule dej si doprava, zpívala svého času dnes již neexistující kapela Nightwork. Pohled na politiky, kteří se ve sportovním outfitu chtějí přiblížit lidu, ale napovídá, že by měl ten rým končit spíše „doleva“.

Vzpomněl jsem si na to, když minulý měsíc Venezuela k uctění památky zesnulého prezidenta Huga Cháveze, zavedla hned čtyři svátky spojené se školním volnem. A znovu na mě vykoukla fotka Cháveze s jeho mentorem Fidelem Castrem, jak společně rozmlouvají oděni v pestrobarevných, leč značkových sportovních soupravách.

Právě kubánský vůdce Fidel je jakýmsi průkopníkem v nošení tepláků na veřejnosti. V soupravách Adidas, ale později i jiných značek, se začal zjevovat zhruba od roku 2006. Do té doby tradiční uniformu za ně vyměnil po různých lékařských procedurách, aby nebyl v rámci zotavování viděn v nemocničním mundúru. A jako správní následovníci svého vzoru to od něj pochytili další levicoví vůdci především jihoamerických národů. Ona se přece jen sociální rovnost asi slibuje lépe v teplákovce nebo svetru (ten je nepostradatelný pro bolivijského prezidenta Eva Moralese) než v obleku od Armaniho.

To ovšem neznamená, že by snad demokratičtí politici ve sbírce teplákových fotek chyběli. Ukazovat se jako aktivně sportující jedinec totiž patří na Západě, zejména pak v Americe, k dobrému tónu. Barack Obama není žádným inovátorem, když veřejně hraje v teplácích basketbal či baseball. Existuje třeba fotka Geralda Forda z roku 1974, jak v rudé mariňácké soupravě hraje tenis.

Trend, který rozděluje

Ikonickým módním faux-pas je pak dokumentární fotka z roku 1984, na níž při letu v Air Force One promlouvá ke svým spolupracovníkům Ronald Reagan v košili, kravatě, polobotkách a... ano, teplákách – vytažených ke všemu proklatě vysoko.

To ostatně zapadá do současné módní debaty o tom, kam v teplákách ano a kam ne.

Obhájci současného trendu, kterému se ve světě říká „athleisure“ – tedy jakási pohodlná volnočasová móda inspirovaná tělocvičnami, by pustili tepláky na řadu míst. Nejen na dlouhé lety, protože je to pohodlné, ale třeba na nákupy nebo na přeběhnutí mezi posilovnou a kanceláří, kde se manažer převlékne, až když dojde na obchodní jednání. Odpůrci původ rozrůstajícího se trendu připisují zejména lenosti mládeže, která čím dál víc ignoruje i nejzákladnější společenská pravidla. Podle nich tepláčky patří tak maximálně na gauč k televizi. A hlavně varují, kam až to zajde. Že už se v ulicích objevují lidé ve flanelových kalhotách od pyžam, která jsou jistě ještě pohodlnější než sportovní soupravy. Co na tom, že to není zrovna hygienické, běhat po ulicích v něčem, v čem si vlezete i do postele.

Toho se snad politici vážně vyvarují, aby mezi lidi lezli v pyžamu. Prozatím snad stačí, že v rámci „polidšťování se“ na sociálních sítích víme, jaký župan má ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...