30. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ silvestrovský speciál: prskavka prstenem a jedlý ohňostroj

Britští kulinářští experimentátoři Bompass a Parr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britští kulinářští experimentátoři Bompass a Parr | foto: Archiv Bompasse a Parra

Ačkoliv jsme si zvykli na to, že nám u zapalování prskavek mrznou prsty, po silvestrovských ohňostrojích je jenom pach a nepořádek a obaly raket a petard jako by soutěžily o titul kýčové krabičky, domácí i zahraniční umělci dokazují, že tomu tak být nemusí.

JEDLÝ OHŇOSTROJ V LONDÝNĚ: BOMPAS & PARR
Vědci, experimentátoři a kuchaři Sam Bompas a Harry Parr založili studio specializující se na tradiční spojování gastronomie s mnoha různými obory v roce 2007 a za poslední roky představili desítky ojedinělých projektů (například pro Mercedes Benz nebo Muzeum Moderního Umění v San Francisku), vydali tři kuchařky a založili vlastní módní label. Jejich posledním majstrštykem bude londýnský novoroční ohňostroj, který bude nejen pastvou pro oči, ale také pro další smysly. Návštěvníky kromě tradiční dechberoucí světelné show zaplaví vůně jahod, nad jejich hlavami se snesou miliony jedlých konfet a přehlídku doplní pomerančové bubliny. Pokud do Londýna nemáte namířeno, můžete si alespoň stáhnout speciální aplikaci, nicméně s chutí a vůní v tomto případě příliš nepočítejte.

PRSTEN S PRSKAVKOU: TEREZA DUŠKOVÁ
Pro koho nejsou petardy, fontány a rakety tou pravou výbavou, vystačí si i na Silvestra s prskavkou a díky mladé talentované šperkařce Tereze Duškové může z oblíbené hořlavé tyčinky udělat i hravý doplněk. Dušková zasadila prskavku do stříbrného prstenu místo klasického diamantu, šperku však jeho honosnost neubrala, ba naopak, teď prsten září ještě mnohem více. Šperk byl vystaven i odpálen na Bienále současného šperku v Železném Brodě, podobný hravý a lehce ironický rukopis nesou i ostatní díla mladé šperkařky, třeba Prsten pro Narcise.

Tereza Dušková: Prsten s prskavkou

Tereza Dušková: Prsten s prskavkou

JAPONSKÝ MINIMALISMUS: OBALY TSUTSUI TOKIMASY
Méně je více, toto heslo platí v práci Tsutsui Tokimasy na sto procent. Japonský designér zabývající se obalovým designem ve všech dílech nechává vyznít kouzlo papíru, jen lehce přidá dekor, občas bambusovou tyčinku nebo dřevo a obyčejná krabička se rázem mění v absolutní krásu. Kromě raket najdete v portfoliu Tokimasy i prskavky nebo vonné tyčinky.

rakety zabaelné podle Tsutsui Tokimasy

Rakety zabaelné podle Tsutsui Tokimasy

OHŇOSTROJ DOMA: UCHIAGE HANABI
Japonská značka Sega založená roku 1960 na Havaji představila před několika lety speciální projektor, který simuloval klasický ohňostroj včetně zvukových efektů, mohli jste si ho však pustit kdykoliv a kdekoliv. Pomůcka dostala jméno Uchiage Hanabi a nabízela i možnost nastavit/namalovat si vlastní vzor ohňostroje.

RIJKSMUSEUM: SVĚTELNÁ CYKLISTICKÁ BITVA
Sváteční světelné radovánky a instalace pojala naprosto z jiného úhlu holandská multidisciplinární skupina Venividimultiplex. V Rijksmuseu v Amsterodamu na návštěvníky až do 19.ledna čeká světelný oblouk, který by mohl být instalací sám o sobě, nicméně ke svému fungování potřebuje pomoc návštěvníků. Joost van Bergen, Dirk Schlebusch a Onne Walsmit vsadili na fakt, že o Vánocích si rádi hrají i dospělí, a vytvořili jim speciální světelné bitevní pole (projekt nese název Lightbattle). Na každé části oblouku je umístěno 5 kol, čím rychleji jedete, tím se postupně rozsvěcují tisíce led diod nad vámi v oblouku. Není divu, že mezi holandskými cyklisty má projekt nebývalý ohlas.

terTereza Houdková