Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Air House českých studentů ohromil v USA

Design

  7:00
Studenti pražského vysokého učení technického postoupili mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon 2013. V soutěži, kterou vypisuje americké ministerstvo energetiky, soupeří univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Čeští studenti se dostali do finále vůbec poprvé, potvrdil člen soutěžního týmu Dalibor Hlaváček.

Návrh českých studentů, který uspěl v USA foto: ČTK

Air house - koncept týmu ČVUT, je založen na kombinaci dvou prvků - dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce. Dřevěný box obsahuje veškeré technologie potřebné pro provoz domu. Jeho dispozice je velmi kompaktní a úsporná, rozměry jsou zvoleny tak, aby se vešel do jednoho kontejneru. Membrána, kterou si lze představit jako nafukovací matraci, obepíná celý obývací prostor a tvoří jeho chytrou kůži.

Stačí rozložit a nafouknout

"Vtip domu tkví v nízké hmotnosti, skladnosti, jeho snadném transportu a rychlé výstavbě. Vlastně ho stačí rozložit a nafouknout," uvedl Hlaváček.

Membrána je nosná, tepelně izoluje, propouští světlo, vyrábí elektrickou energii, stíní. "Samonosná konstrukce z foliových polštářů je navržena jako zdvojená fasáda. Teplota vzduchu proudícího v prostoru mezi polštáři je podle potřeby upravována, konstrukce pružně reaguje na teplotní výkyvy v exteriéru i interiéru," uvedl odborník. Tenkovrstvé fotovoltaické články jsou integrovány přímo ve střešních polštářích, reflexní potisk membrány zajišťuje stínění obytného prostoru. Všechny použité materiály včetně fólie jsou stoprocentně recyklovatelné.

Návrh českých studentů, který uspěl v USA

Jednou z nejtěžších soutěžních disciplín, kterých je deset stejně jako v atletickém desetiboji, je podle Hlaváčka energetická bilance. "Plný počet bodů získá dům, který vyprodukuje alespoň tolik elektrické energie, kolik sám spotřebuje. V minulém ročníku tento limit splnilo sedm domů z dvaceti," upozornil odborník.

Pro seniory i jako bydlení na půl cesty

Air house českých studentů nabízí využití všude, kde se hraje o čas, pozemek a finance, míní Hlaváček. Představuje bydlení pro mladý pár, seniory nebo přechodné bydlení při živelných katastrofách. "V rámci přípravy projektu probíhaly i konzultace s dětskými domovy - jedním z využití by mohlo být bydlení na půl cesty," dodal.

Dům musí splňovat i cenový limit. "Plný počet bodů získá dům s pořizovacími náklady pod 250.000 dolarů. Tato částka je počítána na základě cen materiálů a stavebních prací v USA. Pro český trh předpokládáme, že pořizovací cena bude významně nižší," uvedl Hlaváček.

Stavby se hodnotí kategoriích Architektura, Atraktivita pro trh, Technika, Komunikace, Cenová dostupnost, Komfort, Teplá voda, Spotřebiče, Domácí zábava, Energetická bilance. "Studenti se tak učí multidisciplinaritě a týmové spolupráci," uvedl Hlaváček.

Z Evropy ve finále pouze Češi a studenti z Vídně

Většina soutěžních týmů je vybírána ze severoamerického kontinentu. V aktuálním ročníku jsou přítomni pouze dva evropské týmy - ČVUT a vídeňská univerzita. Finále se uskuteční v září 2013 v Kalifornii. Ještě před odesláním do USA si český dům bude moci prohlédnout česká odborná i laická veřejnost v areálu kampusu ČVUT.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...