Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alternativa k rouškám. Nigerijské designérky vytvořily ochranné štíty podle prastarých technik

Design

  5:43
Nigerijská architektka Tosin Oshinowo a londýnská designérka Chrissa Amuah s africkými kořeny navrhly ve spolupráci se značkou Lexus trojici obličejových masek Freedom to Move.

Nigerijská architektka Tosin Oshinowo a londýnská designérka Chrissa Amuah s africkými kořeny navrhly ve spolupráci se značkou Lexus trojici obličejových masek Freedom to Move. foto: Lexus

Ochranné štíty, inspirované letošním vývojem situace ve světě, jsou pojaty jako alternativa k užitkovým a dnes již všudypřítomným rouškám. Současně i estetickou cestou oslavují kolektivní touhu se volně a bez obav pohybovat světem. Důležité bylo pohodlí i možnost rozeznat výrazy tváře, kterou roušky znemožňují.

Kolekce obličejových masek Freedom to Move
Kolekce obličejových masek Freedom to Move

Kulturní odkaz

Ochranný štít kombinuje inovace se starými tradičními technikami a spojuje kulturní odkazy z celého světa, včetně japonských přístupů k designu, filozofie omotenashi - umění pohostinnosti a schopnost odhadnout přání zákazníka dříve, než jej vůbec vysloví a takumi- řemeslné zpracování.

Umělecké objekty jsou inspirovány kořeny obou designérek a odkazují na zdobnost starými technikami. Masky byly vystavené na přehlídce Design Miami jako umělecký nikoliv funkční produkt.

Nigerijská architektka Tosin Oshinowo a londýnská designérka Chrissa Amuah s...

„Pro nás jako kočovníky není přirozené stát nehybně na jednom místě, a tak jsme chtěly usnadnit a zpříjemnit pohyb i přes všechna omezení, která dnes po celém světě panují,“ komentovala Chrissa Amuah. „Náš konceptuální design jde vstříc nové lidské existenci, spojuje ergonomii s atraktivním vzhledem,“ popisuje Tosin Oshinowo.

TOSIN OSHINOWO

Tosin Oshinowo je přední architektkou působící v nigerijském městě Lagos. Je zakladatelkou mezinárodně uznávané značky dobového nábytku Ilé-Ilà, postavené na výrazných barvách v kontextu současné Afriky. Oshinowo je registrovanou architektkou Nigerijské federativní republiky a členkou Královského institutu britských architektů (Royal Institute of British Architects). Od roku 2012 je vedoucí architektkou studia cmDesign Atelier (poradenské společnosti cmD+A zaměřené na architektonický design, v Nigérii i napříč africkým kontinentem proslulé ekologicky zaměřenou architekturou posouvající hranice).

CHRISSA AMUAH

Chrissa Amuah je světově uznávanou textilní návrhářkou působící v Londýně, čerpající inspiraci ve svém africkém původu (Ghana, Togo a Benin). Je zakladatelkou a kreativní ředitelkou značky luxusních domácích potřeb a interiérových textilií AMWA Designs, inspirovaných africkými symboly Adinkra. V roce 2017 založila online platformu AFRICA BY DESIGN, zahrnující i sérii putovních výstav s cílem prezentovat talent návrhářů ze Subsaharské Afriky, a vytvářet touto cestou mezinárodní obchodní příležitosti pro všechny zúčastněné návrháře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!