11. dubna 2016 7:04 Lidovky.cz > Relax > Design

Betonová óda: architekt Andó dělá z hrubosti útulnost

Světoznámý architekt Tadao Andó nejraději pracuje s betonem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světoznámý architekt Tadao Andó nejraději pracuje s betonem. | foto: Kaita Takemura

Surový a nevlídný. Tak čak často působí beton v architektuře. Jen málokdo by si tento materiál přál při stavbě své domu. Výjimkou je například japonský architekt Tadao Andó. Ten totiž dokáže pracovat s tímto materiálem jako nikdo jiný.

Pro inspiraci není třeba chodit příliš daleko, stačí se podívat přímo do jeho osackého studia. To zcela bezmezně vystihuje styl tohoto uznávané architekta. čist formy, jednoduchost a minimalismus, ale přitom zpracovaný v přívětivé formě.

Práce, kterou je Andó známý po celém světě, vystihují tři základní věci. Důraz je kladen na původní materiály, v jeho případě převážně beton, posléze jde o využití čisté geometrie a v neposlední řadě i využití přírody, pokud je to tedy možné.

Světoznámý architekt Tadao Andó nejraději pracuje s betonem.
Světoznámý architekt Tadao Andó nejraději pracuje s betonem.

Právě první dva elementy jsou naplno využity i ve studiu, která se Andó sám v Ósace vybudoval. Architekt, jehož budovy jsou ozdobou mnoha světových metropolí, během své kariéry posbíral velké množství ocenění, včetně prestižní Pritzkerovy ceny.

tohTomáš Holý