Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno získalo vzácný porcelán designéra Hoffmanna. Jako dar

Design

  7:00
Moravská galerie v Brně získala do svých sbírek vzácný porcelánový servis Merkur, navržený architektem a designérem Josefem Hoffmannem. Darovala jej rodačka z Třebíče, která po roce 1968 emigrovala do Velké Británie. Snídaňový servis byl prakticky jedinou památkou, kterou si vzala s sebou z domova. Galerie si daru váží nejen kvůli jeho umělecké hodnotě, ale také díky příběhu, který se s ním pojí, řekla odbornice na Hoffmannovo dílo Martina Lehmannová.

Vzácný porcelán Josefa Hoffmanna foto: ČTK

Hoffmann původní servis Merkur navrhl v letech 1910 až 1911, postupně pak vytvářel varianty s různými výtvarnými motivy. Porcelán vyráběla firma Pfeiffer&Löwenstein v Ostrově u Karlových Varů, poté se čistě bílé kusy dekorovaly ve Vídni.


Dar příteli

"Snídaňový servis, který nyní Moravská galerie získala a který mohou návštěvníci vidět ve stálé expozici, je zdobený dekorem se zvonky, provedeným technikou černých obtisků a stříkáním," popsala Lehmannová. Ve 20. letech Hoffmann sadu daroval Janu Vaňkovi, jednomu z nejvýznamnějších nábytkářů první poloviny 20. století. Zřejmě spolu tehdy spolupracovali, případně chtěli spolupracovat ve firmě Spojené UP závody.


Vzácný porcelán Josefa Hoffmanna

Vzácný porcelán Josefa Hoffmanna

Vaněk později servis věnoval své neteři - Ivaně Wilson, která jej odvezla do Velké Británie. Nyní se díky jejímu rozhodnutí vrátil zpět do Česka.

Hoffmann se narodil v Brtnici u Jihlavy, studoval v Brně a proslavil se ve Vídni jako zakladatel uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte. Moravská galerie spravuje designérův rodný dům, v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu pak vyčlenila Hoffmanovi samostatný kabinet ve stále expozici užitého umění. Darovaný servis proto kurátoři rozdělili - menší část je v Brtnici, větší v Brně. Podobné sady porcelánu se na aukcích obvykle prodávají s vyvolávací cenou 3000 až 5000 tisíc eur (116.000 až 193.000 korun).Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat