16. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

České sklo a porcelán se představuje světu. Začíná Frankurtem

Olgoj Chorchoj, nápojový soubor Mr. Egg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olgoj Chorchoj, nápojový soubor Mr. Egg | foto: Kristina Hrabětová

Právě v těchto dnech probíhá v německém Frankfurtu nad Mohanem jeden z největších světových veletrhů zaměřených mimo jiné na design a Česká republika zde v pátek úspěšně představila výstavu Brilliant By Design, která mapuje české sklo a porcelán.


"Cílem výstavy je zdůraznit kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Výstava, za jejíž vznikem stojí Česká centra, přitom moderní designérské kousky zasazuje do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu," uvedli organizátoři a dodali, že po Frankufurtu poputuje do dalších světových měst.

Kurátorem výstavy je Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jež je i hlavním partnerem výstavy, o instalaci se postarali architektem designéři studia Olgoj Chorchoj. Výstava představuje výjimečné kousky Františka Víznera, Jiřího Pelcla, studia Olgoj Chorchoj, Martina Žampacha, Matěje Chabery, Vandy Mocovaé, Martina Faita, Reného Roubíčka, Arika Levyho, Ronyho Plesla, Zdeněka Lhotskyého, Jiřího Laštovičky, Viktora Chalepa a Daniel Piršč. Na objekty se můžete podívat ve článkové fotogalerii.

 

„Česká centra výstavu iniciovala jako projekt, jehož prostřednictvím chceme prezentovat špičku současné české výroby skla a porcelánu. Tradice a především kontinuita vysoce kvalitního designu i provedení nám pomáhají prosazovat české sklo a porcelán i v extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů,“ uzavřela Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center.

terTereza Houdková