Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Czech Design Week v Praze představuje český design s příběhem

Na snímku jsou svítidla od designérky Simony Tomáškové Gleissnerové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku jsou svítidla od designérky Simony Tomáškové Gleissnerové. | foto: ČTK

Prodejní přehlídka Czech Design Week ode dneška do 15. listopadu představuje v centru Prahy šedesátku českých nezávislých designérů, škol a tradičních tuzemských výrobců. Zájemci si mohou prohlédnout například kovové křeslo Idol vyhlášené jako nejlepší studentský design světa v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí.

Nachystány jsou i instalace přímo v ulicích hlavního města - na Piazzetě Národního divadla, Jungmannově náměstí, Václavském náměstí či Náměstí Republiky. Organizátoři upozorňují, že se snažili vedle nezávislého českého designu ukázat i příběh jejich autorů.

„Máme například slečnu reprezentující manufakturu Rodná hrouda, která vycházela z českého folkloru. Původně pracovala deset let jako automechanička a nakonec se dostala k šití oděvů, po kterém toužila od malička. Dnes již šije i šaty, ve kterých české Miss reprezentují v zahraničí,“ řekl spoluzakladatel akce Tomáš Holý.

Módní přehlídka ve Fantově kavárně

Návštěvníci akce mimo jiné uvidí nábytek jako stavebnice, hipsterské oblečení pro děti, různé grafické práce nebo šperky ze skla i drahých kovů. Součástí přehlídky jsou i venkovní instalace a speciální módní přehlídka v prostorách bývalé Fantovy kavárny na Hlavním nádraží. Ta se uskuteční v pátek 13. listopadu od 22 hodin se vstupem volným. Představeny budou tři kolekce celkem dvou návrhářů a jendoho obchodu. Jedná se o značku Stinak Vladimíra Staňka, Mirku Horkou a obchod Fresh Labesl.

Na snímku je kolekce prstenů Abeceda od Miroslavy Veselé.
Na snímku je geometrický porcelán od studia Vjem.

„Design není jen otázkou výstavních síní a galerií, ale měl by být součástí našeho každodenního života, proto v ulicích vystavíme sérii nábytku od českých návrhářů. Chybět proto ani nebudou umělecké instalace od předních výtvarníků na vozech, které se v pražských ulicích rovněž objeví,“ uvedl jeden ze tří organizátorů akce Lukáš Pipek.

Kromě historického Domu U Minuty zpřístupní Czech Design Week i další významné budovy v centru města. Speciální světelná umělecká instalace je nachystána do Pachtova paláce, kde také vystavuje několik designérů.

Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch.

Na snímku je designér Richard Švejda ze studia Vobouch.

„Dalším milníkem je spolupráce s výtvarníkem Pastou Onerem, jehož sólové výstavy v Galerii Mánes s názvem Last Day in Paradise jsme partnery. Spojujeme tak to nejlepší z české výtvarné scény a designu, návštěvníci si mohou projít obě akce zároveň,“ doplnil Pipek s tím, že několik designových instalací se chystá i do vybraných pražských kaváren.

Novague navrhl cenu pro nejlepšího designéra

Ať už jde o originální šperky, tradičního krejčího, ručně zpracovávané kožené tašky, původní nábytek či bytové doplňky na pomezí umění a designu, vystavující odprezentuje svůj příběh značky a produktu. Navíc ten nejlepší pak dostane speciální cenu KIA Czech Design Week Award. Tu exkluzivně navrhl renomovaný designér Petr Novague, který byl zároveň jedním z kurátorů přehlídky.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....