Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Tvořit pro muže je větší výzva, říká designérka Alex Monhart

Alex Monhart se věnuje pánské módě a především doplňkům. Prorazila zejména se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alex Monhart se věnuje pánské módě a především doplňkům. Prorazila zejména se... | foto: Alex Monhart

Alex Monhart je malým zázrakem v tuzemském designu. Tak trochu samouk si vybojovala svoji pozici. Nejprve s motýlky, ale aktuálně nejvíce díky svým minimalistickým batohům. Věnuje se totiž výhradně pánskému stylu. Aktuálně vystavuje na Czech Design Weeku, kde se prezentuje společně s ilustrátorem Antimultivitaminem. Při té příležitosti poskytla Lidovkám.cz rozhovor.

Lidovky.cz: Nejste typický prototyp designéry, který prošel UMPRUM nebo jinou školou. Přesto de designu věnujete již několik let, začínala jste s motýlky pro různé příležitosti ještě v době, než se z nich stal trend. Postupně jste se dostala k batohů a dalším doplňků, ale vždy primárně pro muže. Proč právě pánské doplňky?

Jelikož mě pánská móda vždycky zajímala. Tvořit pro muže je větší výzva. Baví mě se zamýšlet na tím, jaké produkty by ocenili. Zajímají mě trendy v pánské módě.

Desígnérka Alex Monhart

Desígnérka Alex Monhart

Lidovky.cz: Vaše batohy charakterizuje jednoduchý a čistý styl. Precizní zpracování, kůže a jistá multifunkčnost. Batoh je možné složit v psaníčko. To zrovna není primárně mužská záležitost. Jak se k tomu pánové staví?

Ano, psaníčko nezní moc pánsky, nicméně v poslední době muži začali vyhledávat tvar diplomatky - tedy pánské verze psaníčka a přesně to jim batoh umožňuje. A moji zákazníci tuto variabilitu velmi oceňují.

Lidovky.cz Za jiný svůj batoh, který lze rozložit jako sezení na pláži jste dostala druhou cenu v soutěži designérů. Zcela se tak vymyká vaší linii minimalistických černých či aktuálně i bílých doplňků. Budete i na tuto práci nějak navazovat?

Tímto batohem to celé paradoxně začalo. Šlo o klauzurní práci na Scholastiku s tématem folklor. Proto ta volba materiálů. Líbila se mi ta multifunkčnost a chtěla jsem v tom pokračovat, ale už v kůži. A po několika měsíčním prototypování přišla první řada kožených batohů.

Alex Monhart se věnuje pánské módě a především doplňkům. Prorazila zejména se...
Alex Monhart se věnuje pánské módě a především doplňkům. Prorazila zejména se...

Lidovky.cz: Vaše batohy inspirovaly i českou značku Marshal Apparel, který si nechal od vás navrhnout speciální edici z neoprenu. Což je jeden z trendy materiálů současnosti. Jak vy se snažíte s materiály pracovat?

Jde mi hlavně o funkčnost. Proto ta volba batohoviny a kůže. Jsou to pevné a kvalitní materiály. když se o ně staráte, tak vydrží dlouho. Taky se mi líbí protiklad hladké kůže a batohoviny s texturou.

Lidovky.cz: Černá je věčná a minimalismus v kombinaci se street wear je trendem. Návrhářka Denisa Nová kdysi v rozhovoru řekla, že minimalismus je něco, za co se dost lidí schovává. Jak to vnímáte vy?

Ani ne. Myslím, že minimalismus je skvělý, protože se jen tak neokouká a černá se hodí ke všemu. Mým cílem bylo vytvořit ikonický a nadčasový kousek.

Lidovky.cz: Můžete nám říci i něco k tvorbě cen? Své batohy jste po uvedení inovované edice musela výrazně zdražit. Proč? Je to risk, nebo spíš výhoda čekání na ty „správné kupce“?

Nastavování cen je vždy oříšek. Ceny jsou nastavené dle kvality zpracovnání, designu, a také musí designér počítat s marží pro distribuci a obchody. Je to komplikovaný proces.

Lidovky.cz: Má malá česká začínající značka potenciál v zahraničí? Může prorazit a co je k tomu zapotřebí?

Tak to se teď uvidí. Máme k tomu nakročeno a když se to povede, tak to bude úžasné. A když ne, tak aspoň víme, na čem je třeba ještě zapracovat. Je to celé cesta na dlouhou trať. Hledání správných obchodních partnerů. Již zmíněné nastavování cen pro zahraničí, správné načasování, atd. Je toho skutečně mnoho.

Lidovky.cz: Vytvořit Motýlky, batohy, peněženky... Budete se i nadále věnovat jen pánským doplňkům? Na co dalšího se chystáte?

Každý půlrok chystám představit jeden produktový typ, kterým si doplníte svůj základní šatník. V lednu se tedy můžete těšit na nový doplněk AM. Víc zatím prozradit nemohu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....