25. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Dělají to studenti jinak? CZD představuje mladý česko-slovenský porcelán

UMPRUM, Ateliér vedený Maximem Velčovským | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UMPRUM, Ateliér vedený Maximem Velčovským | foto: Archiv designérů

Jak moc se liší tvorba studentů a zajetých značek? Poznáme porcelán, který vznikl jako diplomová práce, a porcelán, který je vyráběn sériově po desetiletí? Na podobné otázky hledá odpovědi výstava s názvem Jak? Jinak! v pražské Galerii Czechdesign.

Po shlédnutí výstavy budete mít možná pocit, že vám místo odpovědí nabídla expozice příval dalších otázek, na tomto případu však krásně platí, že jedna otázka je mnohdy více než sto odpovědí.

Kurátoři vybrali desítky děl studentů ateliérů porcelánu a keramiky pražské UMPRUM a bratislavské VŠVU a vystavili je společně s kolekcemi firem Rudolf Kämpf, Český porcelán Dubí a Royal Dux Duchcov. Kritériem pro výběr exponátů se stala dekorativní stránka, která převažuje nad jejich funkčností. Potenciální majitel si je tak vybírá za účelem zkrášlení svého příbytku nikoliv jako převážně funkční objekty. Změnil se však vkus dnešní mladé generace, co se týče výzdoby domova? Má v něm porcelán své místo? A pokud ano, tak jaké? 

VŠVU, Ateliér vedený Danielem Pirščem

VŠVU, Ateliér vedený Danielem Pirščem


Výstava je součástí projektu Crash Test, který letos již potřetí realizují studenti Ústavu dějin umění Katolické teologické fakulty UK v Praze. Tentokrát ve spolupráci s neziskovou organizací CZECHDESIGN, která rozvíjí a podporuje český design a dostává ho do praxe. Název CRASH TEST vyplývá z podstaty projektu a je metaforou zátěžové zkoušky studentů všech zúčastněných škol. Jak začínající kurátoři, tak i mladí výtvarníci procházejí jakýmsi testem odolnosti proti nárazu – mínění veřejnosti a výtvarné kritiky.

Jak? Jinak!

CRASH TEST: Jak? Jinak! 26. února 2013 – 28. března 2014 GALERIE CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1 Kurátoři: Ludmila Boháčová, Kamila Matějková, Markéta Sedlmayerová, Dagmar Ždychová Odborné vedení: Mgr. Milan Pech, Ph.D., MgA. et Mgr. Jana Mattasová Architektonické řešení: Martina Hudečková, Martina Žílová (UMPRUM) Grafické řešení: Gabriella Rosa Bertin (CZECHDESIGN) Vystavující: Ateliér keramiky a porcelán VŠVU Bratislava: Jerguš Gálik, Simona Janišová, Lucia Kováčiková, Ľubomír Ontkóc Ateliér keramiky a porcelánu UMPRUM Praha: Kristýna Bratránková, Elena Gergova, Volha Harokhava, Kateřina Hošová, Blanka Jíšová, Jana Kábrtová, Lucie Krylová, David Sekereš, Martina Žílová Vybrané české porcelánky: Český porcelán Dubí, Royal Dux Duchcov a Rudolf Kämpf

terTereza Houdková

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?