Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Design nejsou jen kousky vystavené v galerii, ale to, co běžně nosíme’

Design

  6:51
Ctirad Sára, zakladatel značky BeWooden, designér, fotograf, ale nejraději o sobě říká, že je normální kluk z vesnice. S vlastní tvorbou začal hned po střední škole, kdy se pustil do školy života a praxe. Tři roky se živil jako fotograf, až jej fashion fotografie přivedla k módě a designu.

Ctirad Sára, zakladatel značky BeWooden foto: bewooden

Lidovky.cz: O svých začátků jste se hodně posunuli. Vyrábíte už i náramky či designová psaníčka pro ženy do společnosti. Kde berete inspiraci?
Často si říkáme, že inspirace chodí více za námi, než ji sami vyhledáváme a to v podobě podmětů našich kolegů nebo zákazníků. Je to spíše o tom stále být otevřený novým nápadům a ty zkoušet a ověřovat.

Lidovky.cz: Svou tvorbou skládá hold ruční práci a řemeslu. Jak vnímáte tradici obecně?
Tradici vnímáme jako něco, co patří k nám a naší historii. Je to i prostor, kde hledáme inspiraci, ve věcech, které vždy fungovaly a nesou v sobě krásnou vazbu mezi prací a láskou k řemeslu.

Lidovky.cz: Tvoříte v Beskydech, jak moc je pro vás prostor, ve kterém žijete důležitý? 
Přestože dnes již máme dílny i mimo kraj a kolegy, kteří zastupují naší značku po řadě měst a zemí, pro nás jsou Beskydy srdcem. Místem, ze kterého vše vychází, a kde vše začalo. Věřím, že každý člověk vnitřně cítí, kde je skutečně doma a pro nás je to právě tady.

Jak se vyrábí dřevěný motýlek?

Lidovky.cz: Dokázali byste žít v Praze? Nebo k životu potřebujete přírodu?
Pro mne je vždy nejdůležitější mít kolem sebe ty správné lidi a poté je až to, kde právě jsem. Přestože, je zde velký kontrast mezi životem na vesnici a ve velkém městě, Praha se pro mne stává jedním z míst, kde se cítím dobře.

Lidovky.cz: Pozorujete, že se zájem o designové a originální výrobky v čase mění?
Lidé začínají postupně vnímat, že design neznamená pouze výstavní kousky z galerií, ale stále více věci denní potřeby, jejichž účelem je život lidem zpříjemnit. Je to dáno postupným objevováním nových věcí ze strany zákazníků a také výrobců, pro které jsou důležitější hodnoty a objevování než pouhý zisk.

Lidovky.cz: Myslím, že vás lidi stále vnímají jako značku, která dělá dřevěné motýlky, co všechno ale, krom zmíněných novinek, máte v repertoáru?
Vyrábět i jiné produkty než dřevěné motýlky byl pro nás jeden z důležitých kroků při rozhodování. Podpora řemesla, zachování a vznik nových dílen či radost v lidech nám ukázaly, že dává smysl pokračovat a rozšiřovat nejen produkty, ale především řemeslná odvětví. Rádi bychom tak začali objevovat svět papírů a psacích doplňků nebo designové vybavení do interiéru a spojovali tak nové řemesla dohromady.

Lidovky.cz: Když zrovna nepracujete, jak trávíte nejraději volný čas?
U nás v Beskydech se prakticky nechodí jinam než na hory… Připadá mi to jako místní fenomén, nicméně osobně to vnímám jako skvělé místo, jak si vyčistit hlavu a zároveň být v přírodě a s přáteli.

Lidovky.cz: Kolik lidí se na značce BeWooden dnes podílí a jaký je to rozdíl proti začátkům?
Dnes je nás v hlavním jádru přes pětatřicet a další desítky lidí, bez kterých bychom nemohli fungovat. Rozdíl oproti začátku je možná pouze v tom, že jsme vytvořili řadu nových dílen a učíme lidi řemeslu. Často k nám přicházejí noví kolegové, kteří před tím pracovali v kancelářích nebo jiných oborech, ale jejich chuť společně s námi tvořit, z nich udělaly pravé řemeslníky.

Dřevěné brože
Často si říkáme, že inspirace chodí více za námi, než ji sami vyhledáváme a to...

Lidovky.cz: Jaký strom a dřevo z něj máte nejraději?
Přiznám se, že vybrat jeden strom je pro mne opravdu náročné. Především, když poznáte, že každý z nich má svůj charakter a povahu. Jeden z těch hlavních je pro mne možná kaštan, už jenom při pohledu v parku, kdy jeho plody s radostí sbírají jak děti tak dospělí, tak po jeho vzácnost. Příliš se o tom nemluví, avšak za poslední roky kaštany trpí nemocí a může se stát, že za pár let budeme znát tento strom pouze z obrázků.

Lidovky.cz: Máte nějakou alternativní představu o svém životě? Co byste dělali, kdybyste nezačali vyrábět dřevěné motýlky?
Upřímně jsem nikdy nepřemýšlel nad tím „co by, kdyby…“ Spíše než ohlížet se zpět a váhat nad svými rozhodnutími je pro mne podstatné vědět a mít jasno v tom, kam směřuji. Pak už vše záleží na tom, co učiníme právě teď. Vnímám svou práci jako své poslání a spíše než dělat věci dobře bych rád dělal dobré věci.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat