23. července 2016 7:30 Lidovky.cz > Relax > Design

Designérka nařkla řetězec Zara, že neprávem okopíroval její lízátka

Mladá americká designérka Tuesday Bassen na plagiátorství upozornila přes... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá americká designérka Tuesday Bassen na plagiátorství upozornila přes... | foto: tuesdaybassen.com

Mladá americká designérka po sociálních sítích obhajuje svoji práci. Sedmadvacetiletá Tuesday Bassen tvrdí, že nadnárodní oděvní gigant Zara pošlapal její autorská práva, protože zkopíroval její brože inspirované jednoduchými motivy a slogany.

Bassen srovnání jednotlivých vzorů nabídla prostřednictvím Twitteru. Učinila tak, protože se na plagiátorství snažila společnost upozornit, ta však tvrzení odmítla. Britský list Daily Mail navíc upozorňuje na poměrně arogantní jednání společnosti. Zara totiž dle emailové korespondence odmítla přiznat copyright, tedy právo na autorství mimo jiné s tím, že společnost má více zákazníků a fanoušků než samotná designérka.

Srovnání prací, vlevo design Tuesday Bassen a v pravy řetězce Zara.
Mladá americká designérka Tuesday Bassen na plagiátorství upozornila přes...

Ta již v minulosti spolupracovala se značkami jako Urban Outfitters, Adidas, Nike či Hello Holiday. Bassen se o plagiátorství dozvěděla právě přes sociální sítě, když jí někteří lidé na podobnost s její autorskou prací upozornili. Není to poprvé, co se společnost Zara něco podobného stalo.

Obdobný případ bylo možné v minulosti najít i v Česku. Například tuzemský bloggerka se přela s časopisem Vlasta, který měl využít její motiv na tašky designové tašky, které byly jako dárek součástí časopisu.

tohTomáš Holý

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.