23. února 2018 6:35 Lidovky.cz > Relax > Design

‚Vila nad vodopádem‘ se stala stavbou roku. Připomíná jeden z nejznámějších domů světa

Absolutním vítězem ankety Dům roku 2018 se stala "Vila nad vodopádem" na okraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Absolutním vítězem ankety Dům roku 2018 se stala "Vila nad vodopádem" na okraji... | foto: ČTK

PRAHA Absolutním vítězem ankety Dům roku 2018 se stala „Vila nad vodopádem“ na okraji Prahy. Výsledky večer oznámili pořadatelé z časopisu Můj dům. Architektem vily nacházející se v údolí Lysolajského potoka je Michal Sluka.

Stavba vznikla v obtížných terénních podmínkách, čímž se podobá jednomu z nejznámějších domů světa, americkému Fallingwateru.

Harmonie. Kaufmannův dům nad vodopádem v Pensylvánii od Franka Lloyda Wrighta,...

Vítězná stavba nemá kromě zahrádkářské kolonie žádné sousedy. Tvoří ji dva na sebe kolmé kvádry, osazené na masivním kamenném soklu. Při pohledu shora má kompozice tvar asymetrického kříže. Velkou masivní hmotu domu opticky odlehčují velké volné přesahy, prosklené plochy a terasy. Do všech stran je vila otevřená volnými průchody a průhledy.

O vítězi soutěže i jednotlivých dílčích kategorií rozhodují čtenáři hlasováním na webu časopisu nebo zasláním textové zprávy. Vedle čtenářů vybírala vítěze také odborná porota. Do nominace byly zařazeny pouze domy, které byly v časopise představeny v roce 2017. Loni se absolutním vítězem ankety stal dům Rezidence Prestige z Ústeckého kraje. Postavila ho stavební a developerská firma Canaba.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.