Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Dřevěná stezka na Dolní Moravě láká na vycházku v oblacích

Design

  7:20
Nedaleko Kralického Sněžníku vyrostla v loňském roce úchvatná dřevostavba. Jde o bezbariérovou stezku táhnoucí se nad koruny stromů. Její výška dosahuje více než padesáti metrů. Z vrcholu se naskýtají nádherné výhledy na celý masiv Králického Sněžníku s údolím řeky Moravy, v dálce pak i hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše.

Stezka v oblacích se nachází poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, v nadmořské výšce 1116 m. n. m. Je vysoká 55 metrů a na vrchol se pohodlně dostanete po dřevěné cestě i s kočárky a invalidními vozíky. foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

Stezka v oblacích se nachází poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, v nadmořské výšce 1116 metrů. Je vysoká 55 metrů a na vrchol se pohodlně dostanete po dřevěné cestě i s kočárky a invalidními vozíky. Ti odvážnější mohou k cestě dolů využít unikátní 101 m dlouhý nerezový tobogán s okýnky.

„Výjimečnost je v rozsahu použití dřeva na stavbě těchto rozměrů. Také v tom, že vytvoří nový druh zážitku, kde si člověk lépe uvědomí svou skutečnou maličkost v lůně přírody. Neznám dřevostavbu s ocelovými prvky podobných rozměrů a účelu. Podobně velké stavby jsou, ale ta naše má abstraktní formu připomínající let nočního motýla, létajícího zdánlivě chaoticky. Nabídne nekonečné množství pohledů, situací a momentů, kdy se nepatrná lidská figura vnořuje do nitra a vynořuje na okraj této přírodní struktury,“ komentoval stavbu její architekt Zdeněk Fránek.

Stezka v oblacích se nachází poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice...
Stezka v oblacích se nachází poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice...

Na satvbu vyhlídkové stezky bylo použito 550 kubíků dřeva, 380 tun oceli a v do základů 280 kubíků betonu. Spojovací materiál pak čítá přes 40 tisíc kolíků, svorníků a dalších částí.

Budování stezky prý připomínalo svou náročnost a výškou výstavbu mrakodrapů. „Při pohledu na tento druh montáže se nám vybavovaly fotografie ze stavby Empire State Building, něco takového jsme na vlastní oči viděli poprvé, bylo to úchvatné a mrazivé zároveň. Dalším elementem, se kterým jsme se museli vyrovnat bylo proměnné počasí, kdy dole v údolí svítí slunce tak, že se procházíte v tričku s krátkým rukávem a nahoře se potýkáte se zimou a silnými poryvy větrů, které stěžují samotnou montáž,“ popsla své pocity Radek Ondruch, generální projektant a dodavatel společnosti Taros Nova.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...