130 let
Tomáš Hanák.

Tomáš Hanák. | foto: Lidové noviny

(Eko)život věčný

Design
  •   10:07
Revoluce! Už nebudu psát výhradně o ekotématech. Jejich rozmanitost je totiž tak přepestrá, že při svém věku (51) bych je do smrti smrťoucí stejně nestihl všechna zpracovat; naléhavých ekotémat navíc přibývá, zatímco mých dnů právě naopak -ovšemže vinou vědců, neschopných vyvinout pořádnou piluli, zajišťující Život věčný, což je fuck věčná škoda, protože pobyt na Zemi je jinak stále bezvadnější a božejší.

Důkaz? Internet informoval, že muži už si konečně mohou nechat odborně „vyžehlit“ šourek! A takový bezfaldový trendy-pytlík (společně s již běžně praktikovaným vybělením řitního otvoru - už mám!) je doslova skokem ke konečnému řešení lidské dokonalosti. Bravo, homo sepiens! (Pokud sdílíte mé nadšení vývojem člověka, čtěte Michela Houellebecqa).

Ovšem ekologii neopustím - už proto, že (pište si): „LIDSKÝ ŽIVOT JE PO CELOU SVOU DÉLKU S EKOLOGIÍ SPOJEN NEPŘESTŘÍHNUTELNOU PUPEČNÍ ŠŇŮROU.“ (Tomáš Hanák)

Praktické boxy na tříděný odpad, díky barevnému rozlišení kontejnerů se můžete snadno orientovat, kam s papírem, sklem či plasty.Posuďte sami: početí (potmě, při svíčce či při lampičce?), porod (ohřev vody), pleny, likvidace plastových chřestítek, strava (BIO), vyměšování (ČOV), dětství: rodinné výlety (autem, vlakem, pěšky?), opékání vuřtů (olam prutů, spalování umělých střívek, ožeh broučků), dospívání: první diskotéka (hlučnost, ošup parketu, kam s cédéčky léty odvátých zpěváků), první pivo (točené, ve skle či v plastu?, třídění zvratků), první láska (dříve trhání či krádeže květin, dnes obaly od popcornu) , první styk (ve stohu za svitu luny či v telefonní budce za svitu semaforu?, kondom), první tráva (kouřit konopí, či z něj stavět?), přes středověk (s-exotická turistika, volba obrovskosti jeepu s ohledem na zanedbatelnost frantíka, kam se sádlem z liposukce), stáří (topení v kamnech víčky z lékovek, nízkorozpočtové stravování, pleny), až po skon (rakev jako originální tepelné čerpadlo, vliv neodstraněných či funebráky neodcizených endoprotéz na kvalitu kouře z krematorií, recyklovatelné urny, případně kde se po smrti nejlépe rozptýlit).

Každopádně, bez ohledu na nějaké mé sloupky (ale stejně tak i zákony a nařízení), naprostá většina vašich ekorozhodnutí byla, je a vždycky bude jen na vašem svědomí, výchově či založení - a pokud jste založením vyložený hlupák (což je ovšem, shodneme se všichni, hloupost), ignorant či anarchista, stejně tu PET lahev před odhozením na kompost ani nesešlápnete. Dnes se tedy budeme věnovat jídlu (ač mám trému - žádnou hereckou kuchařku jsem ještě nevydal). Aha, jenže jsme zase u toho: většina surovin vyžaduje tepelné, energeticky náročné zpracování. Znamená to, že je lepší jíst potraviny zmrazené? Odpověď zní: Ne. Bývají tvrdé a vylámané zubní protézy se obtížně recyklují. Ideální konzumační teplotou je tedy tzv. pokojová, případně outdoorová: jídlo vně dveří má tu výhodu, že pokud se nám pokrm (např. psí čumák) zdá příliš studený, stačí se jednoduše přesunout o něco jižněji (na mapě směrem dolů, tedy z kopce). A naopak; na chladném severu navíc foukává, takže vy už ani nemusíte. Dobrou chuť!

Ekosloupky vystřídá od příštího týdne nová rubrika Nálady Tomáše Hanáka

Autor: