Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekovložky ekožen

Design

  11:29
Ženy jsou významným ekologickým problémem. Proč? Protože produkují hromady nerecyklovatelných menstruačních vložek! (Správné označení pro „menstruaci“ zní „womenstruace“, přestože i muži se často chovají, jako kdyby právě menstruovali.)

Herec Tomáš Hanák. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Dnešní vložky jsou vyráběny s pomocí umělých hmot a chemie (parfémy, gelující látky, bělidla). I s obaly to vše skončí ve směsném odpadu. Diskrétně, samozřejmě, takže problém jako by neexistoval, jako by s křidélky odletěl za hory, za doly. A není to ani nejvhodnější téma k polední televizní diskusi či pro volební kampaň. Přesto lze mezi ženami nalézt cca 0,000000000032 promile takových, které si problém uvědomují a chtějí mít svědomí čisté. Nejčastěji, dokonce prý stále častěji (ovšem já žádnou takovou ženu neznám) si pořizují vložky látkové, pratelné, dokonce různých střihů, vzorů i barev. Za padesátikačku u nás pořídíte zatím sice pouze jednobarevnou, ale klidně tvrďte, že je od Gucciho, kontrola nehrozí.

Zhruba bambiliontina promile žen si pak látkové vložky šije sama – ona žena by si zasloužila sochu, nazvanou Le Triomphe du Coutilisme – Triumf kutilství. Každopádně to prý ale nejsou žádné obrovské a neforemné „vlohy“, vyvolávající dojem nádoru – a pocit z nich je prý příjemnější než u těch z krámu. Proti látkovým vložkám hovoří snad jen spotřeba energie při praní a nezbytném žehlení – prát lze ovšem i ručně, u potoka (dojedete autem), žehlit žehličkou na uhlí (to se rube na severu Moravy).

Smělejší z žen používají womenstruační pohárek z přírodní gumy – předpokladem je zvládnout zavádění. Krev se v pohárku shromažďuje, načež se jednoduše vylije – pokud se ovšem nevylije už při nešikovném „vyvádění“, případně při jiném vyvádění, např. při divokém tanci či metání kozelců. Podobně při prudkém zabrzdění může občas dojít k nehodě. Zda je nutné spát vestoje, nevím. Proti masovému přechodu na pohárky hovoří nebezpečí likvidace gumovníkových porostů.

Nejsmělejší z žen vsadí v budoucnu na tzv. mořskou houbu – nejde o rostlinu, nýbrž o živočicha žijícího v teplých mořích. Žena, jež si takového tvora (radši ještě teplého, ne mraženého) zavede do svého lůna, si zaslouží obdiv. To by žádný muž nedokázal. Jistě ale půjde i o výjimečný prožitek, o kterém bude „houbařka“ v kavárně ráda vyprávět přítelkyním. Výhodou je, že pokud zvíře přeperete (není nijak bojovné), dá se použít opakovaně. A houbu lze považovat za obnovitelný zdroj – neoteplí se ale již beztak teplá moře, až do nich naskáčou tisíce lovců hub, toužících zbohatnout na nové ekokomoditě? Ale houby, neoteplí.

Závěrem: všechny tři alternativy jsou ekologicky podnětné, byť zatím bez šancí. Osobně hlasuji pro kompaktní variantu, kdy žena použije všechno najednou – lidově řečeno: hadřík, kyblíček, houbičku. Taková kombinace nejenže zcela eliminuje stín čehosi „nečistého“, ale naopak asociuje špígl-nikl vygruntovanou jeskyňku. A je tedy i tou nejkrásnější pozvánkou k brzké návštěvě.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...