Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekovložky ekožen

Design

  11:29
Ženy jsou významným ekologickým problémem. Proč? Protože produkují hromady nerecyklovatelných menstruačních vložek! (Správné označení pro „menstruaci“ zní „womenstruace“, přestože i muži se často chovají, jako kdyby právě menstruovali.)

Herec Tomáš Hanák. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Dnešní vložky jsou vyráběny s pomocí umělých hmot a chemie (parfémy, gelující látky, bělidla). I s obaly to vše skončí ve směsném odpadu. Diskrétně, samozřejmě, takže problém jako by neexistoval, jako by s křidélky odletěl za hory, za doly. A není to ani nejvhodnější téma k polední televizní diskusi či pro volební kampaň. Přesto lze mezi ženami nalézt cca 0,000000000032 promile takových, které si problém uvědomují a chtějí mít svědomí čisté. Nejčastěji, dokonce prý stále častěji (ovšem já žádnou takovou ženu neznám) si pořizují vložky látkové, pratelné, dokonce různých střihů, vzorů i barev. Za padesátikačku u nás pořídíte zatím sice pouze jednobarevnou, ale klidně tvrďte, že je od Gucciho, kontrola nehrozí.

Zhruba bambiliontina promile žen si pak látkové vložky šije sama – ona žena by si zasloužila sochu, nazvanou Le Triomphe du Coutilisme – Triumf kutilství. Každopádně to prý ale nejsou žádné obrovské a neforemné „vlohy“, vyvolávající dojem nádoru – a pocit z nich je prý příjemnější než u těch z krámu. Proti látkovým vložkám hovoří snad jen spotřeba energie při praní a nezbytném žehlení – prát lze ovšem i ručně, u potoka (dojedete autem), žehlit žehličkou na uhlí (to se rube na severu Moravy).

Smělejší z žen používají womenstruační pohárek z přírodní gumy – předpokladem je zvládnout zavádění. Krev se v pohárku shromažďuje, načež se jednoduše vylije – pokud se ovšem nevylije už při nešikovném „vyvádění“, případně při jiném vyvádění, např. při divokém tanci či metání kozelců. Podobně při prudkém zabrzdění může občas dojít k nehodě. Zda je nutné spát vestoje, nevím. Proti masovému přechodu na pohárky hovoří nebezpečí likvidace gumovníkových porostů.

Nejsmělejší z žen vsadí v budoucnu na tzv. mořskou houbu – nejde o rostlinu, nýbrž o živočicha žijícího v teplých mořích. Žena, jež si takového tvora (radši ještě teplého, ne mraženého) zavede do svého lůna, si zaslouží obdiv. To by žádný muž nedokázal. Jistě ale půjde i o výjimečný prožitek, o kterém bude „houbařka“ v kavárně ráda vyprávět přítelkyním. Výhodou je, že pokud zvíře přeperete (není nijak bojovné), dá se použít opakovaně. A houbu lze považovat za obnovitelný zdroj – neoteplí se ale již beztak teplá moře, až do nich naskáčou tisíce lovců hub, toužících zbohatnout na nové ekokomoditě? Ale houby, neoteplí.

Závěrem: všechny tři alternativy jsou ekologicky podnětné, byť zatím bez šancí. Osobně hlasuji pro kompaktní variantu, kdy žena použije všechno najednou – lidově řečeno: hadřík, kyblíček, houbičku. Taková kombinace nejenže zcela eliminuje stín čehosi „nečistého“, ale naopak asociuje špígl-nikl vygruntovanou jeskyňku. A je tedy i tou nejkrásnější pozvánkou k brzké návštěvě.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!