Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč žít ekologicky?

Design

  9:52
Má „Zelená dilemata“ měla za cíl hnát ekologické myšlení od slov k činům. Po dlouhé době jsem však nahlédl do diskusí pod mými sloupky a zděsil se: mnoho diskutujících reagovalo natolik popuzeně a vztekle, že si určitě museli jít „užít“ nějakou potahovanou piluli na uklidnění (a v důsledku tedy uškodit přírodě).

Herec Tomáš Hanák. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Jiným se při a po čtení „chtělo zvracet“ (a museli se pak logicky najíst znovu, což znamená další zbytečné vaření jídla, další obaly, cesty do obchodu, o vytírání podlahy či monitoru PC saponátem nemluvě). Někteří při představě života v téže zemi, kde žije a smí publikovat i autor, nevyloučili ani možnost odchodu do emigrace (ovšem tento „odchod“ by zřejmě uskutečnili formou „odletu“, tedy ekologicky nejméně šetrně). Jiné čtenáře zase „napohled inteligentní autor“ přiměl ke zvoláním (většinou rafinovaně cenzurovzdorným) jako „ty vo.e!“ či „ty h.vado!“ - pokud jsem hádanku vyřešil správně, jedná se o vola a hovado (resp. ováda hovězího), tedy stvoření Boží, která si takové zneužití nezaslouží - ano, i to je ekologie. Výraz „ty ču.áku!“ vnímám naopak jako skoro láskyplný: „ty čumáku!“, příp. „ty čumáčku!“ jsou přece jednoznačně něžná oslovení.

Doslova alarmující však bylo zjištění, že několik čtenářů pohrozilo zrušením předplatného LN - to už by totiž mohlo ohrozit můj honorář.

Proto se dnes pokusím napsat něco opravdu korektního a všeobecně přijatelného - bude to spíš takové jakoby obecnější zamyšlení.

PROČ VLASTNĚ ŽÍT EKOLOGICKY?

Naše modrá planeta pluje vesmírem už spoustu let. Ne vždy ji však obýval člověk - vše začalo kdysi pradávno, když ve vodě vznikla buňka. Brzy se objevily první rostliny na způsob přesliček a kapradí, krátce nato osídlila kontinenty první primitivní zvířata - dinosauři. Zanedlouho zabručel první medvěd, zabzučel první hmyz. Období sucha mezitím střídala období mokra. Mezi zvěří, nezřídka již šavlozubou, a rostlinami docházelo k páření a přizpůsobování se, a tak se naše matička Země postupně stávala magickým královstvím nepřeberného množství rostlinných i živočišných druhů.

A právě v té době na scénu nastupuje tvor s prudce ustupujícím čelem, velmi chápavým palcem a pazourkem. Ano, člověk.

Ví jen Bůh, proč na pomyslném vrcholu vývoje stanul (a snad bude smysluplně stanovat i nadále) právě on, a ne třeba strnad - každopádně to lidstvo zavazuje, aby všechno to zděděné bohatství zůstalo zachováno i pro příští generace.

Proto - chraňme přírodu! Neplýtvejme, buďme ohleduplní, citliví - jinak navždy přijdeme o to nejcennější. A byla by přece škoda, aby naši vnuci přišli o možnost projet se po dálnici KrNaPem, splnit si sen a postavit si rodinný dům přímo na hřebeni majestátných hor či si jen plechovkou piva vyzkoušet, jak kejhá potrefená husa.

Mysleme na to, čumáci!

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!