1. července 2016 7:37 Lidovky.cz > Relax > Design

Fetiš se smyslem pro detail, hroby ruských mafiánů vzbuzují respekt

Denis Tarasov se věnoval focení náhrobků bývalých mafiánů. Megalomanská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Denis Tarasov se věnoval focení náhrobků bývalých mafiánů. Megalomanská... | foto: saatchigallery.com

Za svého života byli nebezpečí a svrchovaný status si chtěli udržet i po své smrti. Jejich příbuzní a blízcí proto neváhali investovat nemalé peníze do megalomanských náhrobků. Takové bylo krédo a styl nejen ruských mafiánů devadesátých let. I po smrti museli vzbuzovat respekt.

Náhrobky obřích rozměrů s opulentními výjevy. Často v životní velikosti se zlacenými portréty z období na „vrcholu“. Samozřejmostí je privilegované místo na hřbitově, protože i tam musí mít mafiánský bos adekvátní prostor. Taková je hřbitovní kultura mafiánských klanů z východu.

Bizarní podívanou nabízejí nesčetné hřbitovy nejen v Rusku. Pomyslná dominance na hřbitově byla v módě především v devadesátých letech, kdy se po rozpadu Sovětského svazu tříštily v nově nastoleném podnikatelském prostředí různé gangy či rodinné klany, protože konkurence byla vysoká a udržení moci stále náročnější. V takzvané válce gangů či klanů zemřely stovky lidí. Těm všem jejich příbuzní stavěli kolosální hroby.

Denis Tarasov se věnoval focení náhrobků bývalých mafiánů. Megalomanská...
Denis Tarasov se věnoval focení náhrobků bývalých mafiánů. Megalomanská...

Ve svém fotografickém dokumentu se je snažil zachytit Denis Tarasov. Jeho snímky vyobrazují náhrobky vypovídají až o jistém fetiši a smyslu pro detail ze života mrtvých. Pozůstalí neváhali vyobrazit zesnulého v tom nejlepším či s jeho charakteristickými věcmi - oblíbené džíny, kožich, opulentní večeře, šampaňské či luxusní vozy.

Podle Tarasova se takovéto hřbitovy dají hojně najít v Rusku, Bělorusku či na Ukrajině. Hodnota těchto opulentních náhrobků obrovská. Mnohdy za jeden takový by se dal pořídit zcela nový vůz lepší značky.

tohTomáš Holý

RD Nové Sedlo
RD Nové Sedlo

Hornická kolonie, Nové Sedlo, okres Sokolov
3 400 000 Kč