Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Grand Designérem roku 2013 je módní návrhářka Monika Drápalová

Design

  21:57
PRAHA - Hlavním vítězem cen Czech Grand Design 2013 se stala módní návrhářka Monika Drápalová. Poprvé tak vyhrála hlavní designérskou cenu módní návrhářka. Akademie designu ČR jí udělila titul Grand designér roku a získává částku 100 000 korun na vytvoření ceny pro vítěze příštího ročníku. Letošní vítězové dostávali skleněnou Kapku štěstí, kterou navrhla loňská Grand designérka roku, sklářská výtvarnice Lucie Koldová.

Grand Designérem roku 2013 je módní návrhářka Monika Drápalová

Drápalová ji získala i v kategorii Módní designér roku, kde spolu s ní byli ve finále nominováni Jakub Polanka a Hana Zárubová. Drápalová zvítězila s kolekcí The Free Circle pro Rose&Mary Fashion a kolekcí Sedm vytvořenou ve spolupráci s Františkem Matouškem. Drápalová je dvojnásobnou držitelkou ceny v této kategorii stejně jako Hana Zárubová.

Večer v antickém duchu

Móda letošnímu udělování cen vévodila, protože do síně slávy byla uvedena třiaosmdesátiletá návrhářka Zdeňka Bauerová, která je podle poroty synonymem české módy od druhé poloviny 20. století po současnost. Po dobu svého pedagogického působení vychovala několik generací českých oděvních návrhářů, navrhovala pro módní domy i pro jednotlivce a spolu s Evou Fialovou vytvořila velmi úspěšnou kolekci pro Expo 67 v Montrealu.

ČTĚTE TAKÉ:

Slavnostní večer ve Stavovském divadle se nesl v antickém duchu. Katastrofické předpovědi věštkyně Kassandry a bájného Orákula o nevkusu, který zavládne světu, se pokusili překazit vítězové v osmi kategoriích, kteří spolu s moderátorem Romanem Zachem coby božským Apollónem vystoupali na Olymp. Záznam z ceremoniálu uvede Česká televize v pondělí večer na ČT art.

Grand Designérem roku 2013 je módní návrhářka Monika Drápalová

Jako poslové dobrého vkusu vystupovali i hosté, kteří vítězům předávali ceny. Byli mezi nimi hudebník Vladimir 518, Tatiana Vilhelmová s Vojtou Dykem, Táňa Pauhoufová, Kateřina Neumannová nebo Karel Schwarzenberg. Cenu Designér roku dostal Jan Čapek za design nafukovacích hraček Pes Bulík a Formule pro Fatra Napajedla, ve finále byli ještě studio Dechem a Jan Plecháč & Henry Wielgus. Čapek byl letos ve finále potřetí.

V kategorii Designér šperku roku byla nominována Janja Prokić, Markéta Richterová a vítězkou se stala Eva Eisler za kolekci náhrdelníků a broží Pro Bílou paní Perchtu a za kolekci Wabi Sabi.

ČTĚTE TAKÉ:

V kategorii Grafický designér roku bylo nominováno Anymade studio, Oficina a vítězem se stal Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl Vysoké školy uměleckoprůmyslové, který souvisí s jejím přechodem ze zkratky VŠUP na UMPRUM. Štěpán Malovec byl ve finále soutěže Czech Grand Design čtyřikrát, v roce 2012 tuto kategorii vyhrál.

V kategorii Fotograf roku byli nominování Martin Polák & Lukáš Jasanský, Bára Prášilová a vítězkou se stala Kristina Hrabětová za fotografie pro Vyrobeno Lesem a Dechem.

V kategorii Obchod roku byla nominována Fox Gallery, praguekabinet a vítězem se stal Pavilon za rekonstrukci a novou náplň Vinohradského Pavilonu.

Výrobcem roku se stala firma Fatra za kolekci nafukovacích hraček od designérů Anny a Jerryho Kozových, Jana Čapka a Zuzany Lednické. Ve finále byly ještě společnosti Situs a Ulč Furniture.

Objev roku

V kategorii Objev roku byli nominováni Nasstasia Aleinikava, Lukáš Spilka a vítězem se stalo studio deForm za kolekci Classics + Corian®, za houpací křeslo Rocking Chair (Jakub Pollág), za design stolu Glass Table a světlo Transmission pro Kavalier.

Výroční Ceny Akademie designu mají za cíl upozornit veřejnost na zajímavé počiny v oblasti designu. Jsou možností ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci lidem, které design zajímá, lépe se orientovat na aktuální české scéně.

Autoři: ,