Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Harmonické kontrasty starého s novým

Design

  7:00
Praha - Marek Deyl a Jan Šesták ze studia pha mají na svém kontě řadu pozoruhodných realizací a brzy se k jejich práci vrátíme. Nyní představujeme byt v činžovní vile Na baště svatého Tomáše, který navrhli pro belgickou rodinu s českými kořeny a již dospělými dětmi.

Průhled z jídelny do obývacího pokoje s původními kachlovými kamny a křeslem od designéra Arne Jacobsena foto: Filip Šlapal

Fakta

Realizace: 2010

Užitná plocha: 195 m2

Autor: Jan Šesták, Marek Deyl

Spolupráce:

Petra Kratochvílová,

Tomáš Trojan

Statika: Hana Gattermayerová

Půvabná činžovní vila na pražských Hradčanech byla postavena roku 1911 podle návrhu architekta Aloise Čenského a o deset let později upravena Kamilem Hilbertem. Ačkoliv stojí na jednom z nejkrásnějších míst v Praze, bohužel nezůstala v minulosti ušetřena necitlivých zásahů.

Když si manželé z Belgie přijeli nabízené prostory prohlédnout, jejich zoufalý stav je natolik vyděsil, že chtěli od koupi odstoupit. "Prostor byl necitlivě rozdělen na dva tmavé byty a budoucí investoři si nedokázali představit, že by z tehdy bezútěšného stavu bylo možné vydolovat kvalitní řešení," vzpomíná architekt z ateliéru pha Jan Šesták.

Kuchyně s barovou židlí od designéra Konstantina Grcice.

Naštěstí se však manželé před odchodem seznámili se sousedem z vyššího patra, kterému už architekti z ateliéru pha v roce 2006 vytvořili z obdobného prostoru luxusní byt. Ten jim natolik učaroval, že dva malé byty koupili a požádali architekty pha o návrh a projekt.

Architekti navrhli komplexní rekonstrukci včetně výrazných stavebních úprav. Vznikl prostorný byt rozdělený na dvě části – soukromá zahrnuje tři ložnice, dvě koupelny a je od zbytku bytu oddělena systémem vestavěných skříní. Místnosti veřejné části (kuchyně, jídelna a obývací pokoj) jsou v souladu s moderními požadavky vzájemně dobře prostupné širokými průchody.

Moderní koupelna s obkladem, jež harmonizuje se secesní vilou.

"V rekonstrukcích vždy přemýšlíme o nastavení vztahu staré versus nové v intencích kvalita versus kvalita. Máme totiž ověřeno, že současný kvalitní detail, výrobek, materiál může být dobrým partnerem obdobně kvalitnímu historickému, aniž by se musel přizpůsobit nějakému dobovému tvarosloví. To je podstata našeho  přístupu k rekonstrukcím památek, kterou jsme ostatně již záhy uplatnili při projektu jednacího sálu Senátu ČR," vysvětluje architekt Jan Šesták.

Harmonického kontrastu starého s novým dosáhli architekti pomocí dvou pásem zařízení – vše, co se nachází po obvodu interiéru vychází z dobových materiálů a tvarů (kryty na topná tělesa například vycházejí z původních kazetových výplní), zatímco uvnitř dispozice je využito zařízení zcela současné včetně několika designových ikon (např. křeslo Egg od Arne Jacobsena). V bytě tak zůstal zachován duch doby a zároveň je na první pohled patrné, že vznikl ve 21. století. "Realizace interiéru se na výbornou zhostila firma 3DH," chválí architekt.

Detail dveří a vestavěné skříně.

"Myslím, že tato rekonstrukce a vestavěný interiér - tyto části považujeme za nedělitelný celek, dopadla téměř bez kompromisů. Pouze se nepodařilo integrovat krb, jelikož zásah do nosné konstrukce by byl neúnosný. Na to se přišlo až po odkrytí stěn. Na závěr je třeba zdůraznit, že nadstandardní kvalita není možná bez odpovídající investice, a to zejména do kvalitních materiálů," uzavírá architekt.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč