Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

I na malém se dát kouzlit. Řešení z Mnichovic

Dům využívá prudkého svahu, jeho dolní podlaží tak plnyule přechází do zahrady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům využívá prudkého svahu, jeho dolní podlaží tak plnyule přechází do zahrady. | foto: Radek Plíhal

Myšlín je součástí obce Mnichovice a donedávna sestával většinou z drobných rekreačních staveb. Jejich postupná náhrada za plnohodnotné trvalé bydlení je tak vítána jak místní radnicí, tak stavebním úřadem. Architekti správně říkají, že „stavět zde znamená dát nové využití místu, které již bylo lidmi intenzivně využívané, ale rovněž to znamená nezastavovat poslední zbytky volné krajiny“.

Pozemek tohoto typu ovšem vypadá zcela jinak než typické plochy v právě vzniklém satelitu. Pokud sníte o bydlení v užším kontaktu s přírodou, tato varianta je mu mnohem blíže. Na druhou stranu nevýhodu představuje jeho atypičnost, nepravidelnost, která si vyžádá stejně atypické řešení. Když jsem se ptal majitelů tři roky po nastěhování, jak se jim bydlí, byli spokojení, přesto znovu připomněli náročnost stavebního procesu – projektové přípravy, stavby, a především řešení vnitřního zařízení. Takřka vše totiž bylo nutné dělat na míru.


Atypická parcela, atypické řešení


Parcela v Myšlíně je atypická hned na první pohled: rozkládá se ve velmi prudkém svahu dolů od příjezdové cesty. Naštěstí se jedná o svah jižní, a tak bylo možné zdánlivou komplikaci obrátit ve výhodu. Pozvat si dobrého architekta znamená, že ta základní a nejdůležitější rozhodnutí jsou udělána správně. Poměrně velký stavební program (tři samostatné bytové jednotky) byl částečně zakopán pod zem. Směrem od příjezdové komunikace se přitom dům jeví jako překvapivě malý.Dům využívá prudkého svahu, jeho dolní podlaží tak plnyule přechází do zahrady.

Dům využívá prudkého svahu, jeho dolní podlaží tak plnyule přechází do zahrady.


Vidíte z něj totiž pouze vstup do nejmenší garsoniéry a dvojgaráž. Velká pobytová terasa je pro mě trochu nepochopitelně skryta za plnou zdí. Frekventovanost cesty, která o pár metrů dále končí v lese, mi nepřipadá tak silná, aby si žádala zeď coby paraván, ale rozhodnutí majitelů musí architekt častokrát respektovat bez výhrad. Uprostřed terasy se nachází čtvercový otvor, propad do vnějšího atria o podlaží níž. Tento efektní, ale i velmi efektivní prvek pomáhá dostat světlo do jinak dosti hluboké dispozice. Přisvětluje dětský pokoj, koupelnu i ložnici rodičů.


Nepostřehnutelná nepravidelnost lichoběžníku


Celý dům má lichoběžníkový půdorys (lépe tak využívá tvar pozemku), žádná místnost proto není pravoúhlá. Ani to nejspíš nezaznamenáte, nicméně zejména na vnitřní vybavení to má velký vliv. Z něj mě zaujala vana, jejíž konstrukce je obdobou klasické zateplené fasády. Pravoúhlá forma v sobě obsahuje několik centimetrů tvrzeného polystyrenu, takže horká voda zůstane horká i dlouho po napuštění.


Detail koupelny.

Detail koupelny.


Krásné je napojení domu na zahradu na jižní straně s výhledem do protějšího zalesněného svahu. Průběžná dřevěná paluba umožňuje snadný výstup ven ze samostatného bytu, obývacího prostoru i dětského pokoje. A to celkem hned na pěti místech, pomocí velkých zasklených dveří v hliníkových rámech. Nad těmito dveřmi mě zaujal detail průběžných horizontálních ventilaček (tak typických pro první republiku), které napomáhají větrání z jižní strany. Jižní fasáda je navíc před prudkým sluncem kryta elegantní ocelovou konstrukcí pergoly, která nese příčná stínící prkna.


Dům využívá prudkého svahu, jeho dolní podlaží tak plnyule přechází do zahrady.

Dům využívá prudkého svahu, jeho dolní podlaží tak plnyule přechází do zahrady.


Rozmanitý interiér skvěle sceluje odhalený strop z dřevěných trámů, které jsou v příčném směru zesíleny ocelovými I-profily (váha dvojgaráže přece jen není zanedbatelná). Místnosti propojuje také podlaha ze smrkových prken a jednotný materiál stěn, které tvoří různě nabarvené, ale neomítnuté tvárnice. Ty jsou výhodné i svou schopností akumulace tepla v interiéru.


Pohled do kuchyně a do obýváku. Interiér sjednocuje odhalený trámovýv strop i podlaha ze smrkových prken.
Pohled do kuchyně. Interiér sjednocuje odhalený trámovýv strop i podlaha ze smrkových prken.

Pohled do kuchyně a obávacího pokoje.


Chytré detaily


Technická stránka domu vůbec patří k jeho pozoruhodným momentům. Energii pomáhá získávat ze slunečních kolektorů, obsahuje rekuperační jednotku, která minimalizuje ztrátu teplého vzduchu, díky zahrabání pod zem ze severní strany je pak výrazně omezena nejvíce ochlazovaná fasáda. Velmi mě zaujal průběžný „anglický dvorek“ právě na severu, který podzemní část odtrhává od existujícího terénu. Minimalizuje tak riziko možných technických problémů a zatékání z vrchního svahu. Jak je tomu u všech kvalitních realizací, i dům v Myšlíně nabízí krásně promyšlené detaily. Za pozornost stojí pečlivost provedení vnějšího modřínového pláště. Prkna jsou v každém rohu seřezána pod úhlem 45 stupňů tak, aby hrana byla co nejostřejší, a tedy i nejméně namáhaná. Jejich příčné seřezání na horní i dolní straně je zase vymyšlené tak, aby na sebe prkna co nejplynuleji navazovala a na odhalených hranách nezůstávala voda.


Modřínový obklad – tři roky po dokončení bez nejmenšího náznaku problému – pokračuje i na střeše a plynule navazuje na obložení terasy z tropického dřeva. Dům tak sceluje do podoby monolitu – „balvanu“, který uvázl v prudkém svahu.


Na rozlehlé terase leží otvor atria přisvětlující spodní podlaží bytu.

Na rozlehlé terase leží otvor atria přisvětlující spodní podlaží bytu.


FAKTA

Autoři: Aulík Fišer architekti, Jakub Fišer, Simona Fišerová http://afarch.cz Spolupráce na stavební části: Ing. Luboš Krnáč Stavební firma: Karel Kučera, Mnichovice Projekt: 2005 Realizace: 2006–2009 Zastavěná plocha: 235 metrů čtverečních Stavební program: 4+kk (140 m2), 2+kk (40 m2), garsoniéra (25 m2) + dvojgaráž a příslušenství

Pokud bych měl realizované stavbě přece jen něco vytknout, byla by to až příliš velká uzavřenost směrem k západu, která se negativně projevuje v nedostatečném osvětlení horní garsoniéry. Tvar domu je kompaktní natolik, že by unesl i větší perforaci. Řešení nejspíš ovlivnil fakt, že garsoniéra slouží pouze jako hostovský prostor, a je tedy málo využívána. I tak mi to ale přijde škoda.


Rodinný dům v Myšlíně je pro mě důkazem, že i na relativně malém pozemku, v těsné blízkosti domů sousedů, je možné realizovat rozsáhlou stavbu, která dokáže kvality pozemku dobře využít a svým obyvatelům poskytnout pestrou míru využití a dostatečné soukromí. A to není málo.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!