130 let

Práce Adély Fejtkové | foto: VŠUP

Jak studenti architektury reagují na hnus a co je zlatým hřebem večera

Design
  •   7:00
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze opět otevírá dveře všech ateliérů a představuje práce svých studentů, kteří v zimním semestru pracovali na velmi poutavých tématech. Třeba budoucí architekti zpracovávali zadání s názvem Hnus, šperkaři Zlatý hřeb večera a módní návrháři se snažili vrátit ke kořenům a tradicím. A jejich výsledky rozhodně stojí za shlédnutí.

Důvodů, proč navštívit jakékoliv výstavy studentských prací, je mnoho. Kromě pastvy pro oči se vám nabídne pohled do budoucnosti českého designu, neotřelá řešení každodenních věcí a jde také o jedinečnou příležitost k nákupu, se samotnými tvůrci se tu přímo setkáte, mohou vám vysvětlit pointy kolekcí i prozradit příběhy v pozadí. Design zde padá z pomyslných elitářských škatulek do přirozené a lidské roviny. A to je příjemné.

Socha, porcelán i plakáty

Během ledna a února jsme už mohli poznat práce studentů designu na pražském ČVUT nebo plzeňském UUD, v pátek proběhla vernisáž na VŠUP. Katedry Designu, Architektury, Volného umění, Užitého umění a Grafiky nabízí pestrou přehlídku, kde si každý najde to své.

Studenti dostali jako každý rok neobvyklá zadání a úkoly, z těch nejzajímavějších jmenujme například téma Hnus Ateliéru architektura II Ivana Kroupy, kdy studenti hledali degenerovanou část města, jejíž zástavbu pak přetvořili v kvalitní architekturu.

Práce Jiřího Poláka

Grafičtí designéři vedení Petrem Babákem navrhovali nejen přestavbu svého ateliéru, ale třeba i tašky pro obchod Basmatee nebo novou vizuální podobu kavárny Nová syntéza. Eva Eisler pak svým studentům z Ateliéru K.O.V. zadala téma Zlatý hřeb večera, kromě oblíbených šperků tak v instalaci nechybí ani objekty na stůl prostřený k poslední večeři. Budoucí módní návrháři se pak pod vedením Liběny Rochové, resp. Pavla Ivančice vraceli k tradicím, lidové slovesnosti a tradičním řemeslům.

Výstava Artsemestr Zima 2013 je na pražském náměstí Jana Palacha otevřena každý den od 10 do 18 hodin. Výstava končí 23.2.2013.

VŠUP

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola je rozdělena na šest kateder – architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a dějin umění a estetiky. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené respektovaným osobnostmi.

Autor: ter