Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kaplického blob stojí. V Brně jako zastávka

Design

  16:31
Chobotnice zesnulého architekta Jana Kaplického nakonec stojí. Nikoli však v Praze na Letné, ale na Brněnské Lesné. Město zmenšeninu návrhu Národní knihovny chce využívat jako autobusovou zastávku. S nápadem přišel student práv Martin Felgr.

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka. foto: ČTK

Slavnostnímu odhalení čtyři metry vysokého blobu v barvě šampaňského přehlížely na zastávce Loosova v Lesné desítky místních občanů. Mnoha z nich se projekt líbil.

Lidé ale zároveň vyjádřili obavy, že vandalové brzy originální zastávku zničí. "Dávám tomu dva dny, maximálně týden, než to počárají," uvedla skepticky pětašedesátiletá důchodkyně Jana.

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka.

Podle mediální zástupkyně invetora Magdaleny Dobruské je sklolaminátová "chobotnice" chráněná proti graffiti speciálním nátěrem. Instalace má půdorys sedm krát sedm metrů, zespoda je chráněna sklocementovým soklem, jenž zároveň slouží jako lavička pro cestující.

Slavnostního otevření se měla účastnit i žena zemřelého architekta Eliška Kaplicky a jeho přítelkyně architektka Eva Jiřičná, ani jedna z nich kvůli pracovnímu vytížení nedorazila.

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka.

Objekt nechala vyrobit firma Pepsi v rámci kampaně Pepsi Refresh Your World. Firma neupřesnila cenu instalace, uvedla jen, že celá kampaň přišla řádově na desítky milionů korun. Městská část Brno-sever zastávku dostala darem.

Nová budova Národní knihovny vystavěná podle Kaplického návrhu měla vzniknout na Letné v Praze. V roce 2008 však vláda rozhodla, že knihovna kvůli nedořešeným pozemkovým vztahům a financování postavena nebude.

Oko nad Brnem: Zmenšenina návrhu Národní knihovny slouží jako autobusová zastávka.

Evropská komise navíc vydala stanovisko, že soutěž byla v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!