Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korzety a slipy, Londýn se noří do historie spodního prádla

Design

  7:11
Korzety a podprsenky, z latexu i krajek. Souvislý pohled do historie spodního prádla přináší rozsáhlá výstava v londýnském V&A Museum. Choulostivými kousky provede návštěvníky od 18. století až do současnosti.

Londýnské V&A Museum nabízí výstavu věnovanou historii spodního prádla. foto: Reuters

Organizátoři slibují, že v těchto dnech otevřená výstava neprezentuje nejen dobový vkus a estetiku, ale nahlíží rovněž pod pokličku dobové morálky a to nejen co se týče dámského spodního prádle, ale i pánských protějšků. Kromě originálních kousků je možné zhlédnout rovněž reklamu, která někdy nabízí fádní pohled na tuto část módního odvětví, až po provokativní snímky vybraných značek.

Londýnské V&A Museum nabízí výstavu věnovanou historii spodního prádla.
Londýnské V&A Museum nabízí výstavu věnovanou historii spodního prádla.

Muzeum se chlubí, že připravilo nejrozsáhlejší výstavu věnovanou tomuto fenoménu. Sbíralo kvůli tomu jednotlivé kousky spodního prádla od nejrůznějších dob, tedy od dochovaných textilií z 18. století, přes korzety vyráběné z papíru z počátku 20. století, či francouzskou podprsenku, pro níž se vžil termín porno-chic či aktuální pánské slipy opticky zvětšující objem rozkroku. Mezi kuriozitami nechybí ani unisexové slipy, které navrhla v loňském roce švédská značka Acne Studios.

Výstava nazvaná Undressed: A Brief History of Underwear je v Londýně přístupná do 12. března příštího roku.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: