Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Ke mně do ateliéru se chodí pro barvy, říká návrhářka Lenka Mulabegovič

Designérka Lenka Mulabegovič se na svých cestách Sicílií zamilovala do místního ornamentu, barev, kombinací, vzorů. Hned je přetavila do vlastních autorských tisků a použila na minimalistické formy oděvů. foto: Mi Fashion Label

Rozhovor
Na svých cestách Sicílií se zamilovala do místního ornamentu, barev, kombinací, vzorů. Hned, co se vrátila domů, přetavila je módní návrhářka Lenka Mulabegovič do vlastních autorských tisků a použila na minimalistické formy oděvů. Kolekci pojmenovala Siciliana a její tváří se stala moderátorka a novinářka Daniela Písařovicová.
  5:00

Lenka Mulabegovič

Lidovky.cz: Inspirací pro vaši novou kolekci Siciliana, jak už napovídá název, byl italský ostrov Sicílie. Kdy jste ji navštívila naposledy?
Naposledy jsem jí navštívila loňské léto a vypadá to, že se tam s rodinou budeme vracet opakovaně.

Lidovky.cz: „Převzala“ jste z místních ulic ornamenty, barvy, ale i kombinace vzorů. Čím vám tak učarovaly?
Na každé cestě na nové místo je barva a ornament jeden z prvotních vjemů, které vnímám z atmosféry konkrétního města či regionu, kam cestuji. Uloží se mi to silně do podvědomí spolu s vůněmi, zvuky, lidmi. A protože mám výtvarné zaměření, promění se to v silnou inspiraci pro práci, pro kolekci. Sicilské kombinace a pojetí vzoru je plné nádherných jasných barev a tvarosloví. Kontrast čistých geometrických tvarů s organickými a zdobnými.

Novou tváří kolekce Siciliana se stala novinářka a moderátorka Daniela Písařovicová

Lidovky.cz: S jakými materiály v kolekci pracujete a proč?
Použila jsem převážně chladivou viskózu, ve které bude nositelkám modelů příjemně i v horkém letním dni, lehký bavlněný žakár a vlastní tištěné vzory na umělé hedvábí.

Lidovky.cz: Viskózu mnoho lidí zatracuje. Proč jste si ji oblíbila?
Viskóza je široký pojem a velmi záleží na typu, zda je to tkanina či pletenina. U pletenin se jí též vyhýbám neboť mění nesprávnou údržbou vlastnosti a vzhled k horšímu. U tkanin je ale tento problém minimalizovaný, chová se naopak stále a chladivě. Velmi vhodný na letní oděvy.

Lidovky.cz: Pracujete s tenclem, který se naopak nyní těší obrovské oblibě?
Ano, tencel i modal v kolekcích používám ráda. Je i šetrnější k přírodě při výrobě, ale pro letošní kolekci jsem nenašla ten správný barevný odstín s potřebnými vlastnostmi.

Lidovky.cz: Ví se o vás, že příliš neholdujete výstřihům. Co se vám na ženách nejvíce líbí?
Mám ráda spíše rafinovanost a moment překvapení, než vše ukázat na první dobrou. Ale nesoudím, beru to pouze jako svou preferenci. Udělala jsem už mnoho modelů s větším výstřihem a ještě určitě mnoho udělám. Snažím se to ale vytvořit tak, aby to bylo stále ještě vkusné. A u „velké večerní“ to není problém, myslím, vůbec.

V kolekce jsem použila převážně chladivou viskózu, ve které bude nositelkám modelů příjemně i v horkém letním dni, lehký bavlněný žakár a vlastní tištěné vzory na umělé hedvábí.

Lidovky.cz: Tváří vaši nové kolekce se stala novinářka a moderátorka Daniela Písařovicová. Proč jste si vybrala právě ji?
S Danielou se známe už dlouhá léta, a spolupráce s ní je skvělá, plyne zcela přirozeně a přátelsky. Nemusíme už ani moc vysvětlovat, co a jak uděláme, hned se napojíme a dílo je na světě. Jak focení tak při tvorbě konkrétního modelu. A samozřejmě za pomocí skvělého týmu.

Lidovky.cz: Italky jsou krásné ženy, ale také své ženství umí nosit. Jak myslíte, že jsou na tom v tomto ohledu Češky?
Naturel Italek opravdu nemáme a ani mít nikdy nebudeme. Ale myslím, že je to i dobře. Ke každé zemi patří jiné charisma, jiný šarm, jiná atmosféra zasazená do celkového kontextu a to mi přijde právě skvělé. My Češky jsme jiné, možná uzavřenější, ale to nemusí být nevýhodou.

Lidovky.cz: Co nejraději nosíte vy? A co by podle vás měla mít v šatníku každá žena?
Džíny, košile a svetry všech barev, ale hlavně černé. To je ale o designérech známá věc, že se schovávají za černou barvu. A co by měla mít v šatníku každá žena? To není jednoduchá otázka. Velmi záleží na profesi a zaměření ženy - její celodenní náplni a vytíženosti. Vždy je dobré mít pár zajímavých designových kousků a vedle toho i úplně základních decentních modelů, které pak lehce můžete kombinovat a vždy bude celkový vzhled zajímavý ale zároveň ne přehnaný. Třeba příklad: klasické džíny a k nim zajímavá košile či triko se zajímavým potiskem, širokými rukávy v „oversize“ střihu a pak dále vrstvit... Delší blejzír minimalistického střihu nebo výrazné „casual“ šaty zkombinujete s kratší bundou (s bomberem například) nebo naopak sakem pánského střihu.

Designérka Lenka Mulabegovič se na svých cestách Sicílií zamilovala do místního ornamentu, barev, kombinací, vzorů. Hned je přetavila do vlastních autorských tisků a použila na minimalistické formy oděvů.

Lidovky.cz: Co nikdy nevyjde z módy?
Vkus.

Lidovky.cz: Co je vám bližší - minimalismus nebo extravagance? A proč?
Ráda se pohybuji na hraně těchto dvou pojmů. A ráda je „pokládám“ vedle sebe při tvoření outfitu. Extravagantní potisk, ale zasazen do minimalistické formy napřiklad. Výsledek je „dokombinovaný“ tak, aby vlastně působil přirozeně a příjemně. Aby nepřekřičel svou nositelku.

Lidovky.cz: V nové kolekci používáte na české poměry „poměrně divoké“ barvy - pistáciovou, lososovou či levandulovou? Pozorujete, že se vztah Češek k barvám mění?
Strašně záleží na ročním období. Jakmile přijde jaro, všichni po té tmavé zimě chtějí změnu a sahají po barvách. A pravda, mé kolekce jsou barevnější i v zimě, mé klientky je u mě i očekávají. Ke mě do ateliéru se chodí pro barvy.