Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Luxusní veletrh umění TEFAF v Maastrichtu letos potřicáté

Design

  6:19
Na jubilejním třicátém ročníku nejprestižnějšího veletrhu s uměním na světě TEFAF Maastricht nabízí letos 280 renomovaných uměleckých galerií to nejlepší ze své kolekce - umělecká díla v rozmezí sedmi tisíciletí od antiky až po současné umění, od starožitností, obrazů, grafiky, soch a šperků až po design.

Celkový design potom dokresluje obrovské množství čerstvých květin, jejichž nádherná instalace bere dech návštěvníkům již u vstupu do expozice. foto: TEFAF/Harry Heuts

Mnohé nabízené exponáty se pohybují v milionových částkách, k vidění jsou ale také exponáty věhlasných muzeí – letos zapůjčilo svá díla muzeum Galleria Borghese z Říma.

Veletrh TEFAF má výjimečnou pozici a prestiž, co se týče kvality a autenticity...
Mnohé nabízené exponáty se pohybují v milionových částkách, k vidění jsou ale...

Každý, kdo ve světě obchodu s uměním něco znamená, přijíždí každým rokem na jaře do Maastrichtu. TEFAF je bezkonkurenčním místem setkávání obchodníků s uměním s jejich mezinárodní privátní klientelou, znalci a kurátory světových muzeí. Přijíždí ale i množství návštěvníků, kteří nic nekupují, ale nelitují zaplatit vstupné 40 EUR, aby se potěšili pohledem na špičkové umění. Protože TEFAF - to je jako několik muzeí pod jednou střechou.

Zaručená autenticita a kvalita děl

Veletrh TEFAF má výjimečnou pozici a prestiž, co se týče kvality a autenticity vystavovaných děl. Je nemyslitelné, aby se mezi vystavovanými díly objevily nějaké falzifikáty či dokonce kradené věci. TEFAF pracuje již řadu let s registrem hledaných děl Art Loss Register a 180 expertů vybavených nejmodernější technikou prověřuje před otevřením veletrhu vystavovaná díla. Ta, která neprojdou jejich přísnou kontrolou, jsou vyřazena. Toto se ale děje velmi diskrétně a nestává často, protože již samotní vystavovatelé jsou prověření – do Maastrichtu přijíždějí ti nejlepší galeristé zvučných jmen a na jejich pověsti jim velmi záleží.

Díla z Galleria Borghese poprvé v takovém množství v zahraničí

TEFAF každý rok zveřejňuje publikaci Art Market Report, která poskytuje přehled o globální situaci a trendech na světovém trhu s uměním. Podílí se také na podpoře umění. Jeho vlastní restaurační fond od roku 2012 každoročně přispívá na vybrané muzejní projekty.

Sedící Buddha

Již několik let představuje i vzácná a ojedinělá díla zapůjčená ze světových muzeí. Tento rok zapůjčilo své exponáty muzeum Galleria Borghese v Římě. Výstava s názvem Galleria Borghese – An Italian Legacy zahrnuje výběr významných italských maleb a skulptur z 15. – 17. století. Muzeum zapůjčilo celkem třináct děl a je to poprvé, kdy tolik uměleckých výtvorů z tohoto muzea bylo zapůjčeno do zahraničí.

Obchod s uměním je luxusní zábava

Špičková umělecká díla a vybraná klientela vyžadují také exkluzivní prostředí. Známý designér Tom Postma přemění každým rokem celkem nevábné haly kongresového centra v luxusní čtvrť umění, kde jsou expozice v labyrintu ulic s názvy jako Champs Elysées nebo Madison Avenue uspořádány tak, že navozují atmosféru luxusu a nádhery.

Celkový design potom dokresluje obrovské množství čerstvých květin, jejichž nádherná instalace bere dech návštěvníkům již u vstupu do expozice. Atmosféru luxusu umocňuje také osvětlení, které pro TEFAF zajišťuje designér Wiliam Brand. Luxusní je na veletrhu i jídlo - catering již řadu let poskytuje další „star“ ve svém oboru – firma Maison van den Boer. Obchod s uměním je prostě luxusní zábava a veletrh v Maastrichtu společenskou událostí roku. Návštěvníky v džínách tady nepotkáte.

TEFAF

TEFAF (The European Fine Art Foundation) byl založen v roce 1988 jako nezisková organizace a má bohatou historii v prezentaci špičkových děl v každé kategorii umění - od antického umění, starožitností, šperků, obrazů a grafiky starých mistrů až po současné umění a design. Na prvním ročníku veletrhu se prezentovalo 80 vystavovatelů, v roce 2016 přivítal TEFAF 275 světových galerií a navštívilo jej 75 tisíc návštěvníků ze šedesáti zemí světa.

Veletrh je rozdělen do několika sekcí jako Antické umění, Starožitnosti, Obrazy, Grafika, Moderní umění nebo Design. Poměrně novou sekcí je TEFAF Showcase, která dává příležitost několika vybraným začínajícím galeristům předvést svoje kolekce, a TEFAF Curated, kde se prezentuje moderní umění.

Od loňského roku se rozšířil TEFAF i do New Yorku. První ročník se konal na podzim 2016 a připravuje se již jarní verze.

Budhu za milion nebo pokojík pro panenky?

Co si můžete koupit letos? Například velkou dřevěnou sochu sedícího Budhy ze 14. století, kterou nabízí galerie Vanderven Oriental Art za milion EUR nebo sošku akrobatů od Gustava Doré za půl milionu. Kresbu Marcela Duchampa znázorňující mladou dívku v pařížské kavárně můžete pořídit za „pouhých“ 75 tisíc EUR. Skříň s pokojíky pro panenky se stříbrnými miniaturami ze 17.století, který nabízela galerie John Endlich Antiquairs za 1,8 milionu, se prodala hned první den. Zrovna jako diamantová tiara, která patřila lady Spencer, tetě princeny Diany nebo kresba „Studie k portrétu Winstona Churchilla“ od Grahama Sutherlanda. Obraz se údajně Churchillovi tak nelíbil, že byl krátce po svém vzniku zničen. Nyní se studie prodala za 100 tisíc EUR. Ceny mnohých děl ale poskytují galerie pouze vážným zájemcům na vyžádání.

Švýcarská Galerie Von Vertes nebo Galerie Antoine Laurentin z Paříže přivezly opět díla Františka Kupky a vídeňský galerista Johannes Faber fotografie Josefa Sudka a Josefa Saudka. Gallery Bel Etage z Vídně, která se specializuje na secesi a vystavuje mezi jinými design od Josefa Hoffmanna, prodala hned první den překrásný lustr od Adolfa Loose a set stříbrných příborů od Kolomana Mosera.

Staré umění, ale také Picasso, Miro, Chagall nebo Gauguin.... TEFAF je zážitek a nemusíte ani nic kupovat. Stačí se jen ponořit do tohoto světa umění a luxusu. Proto také cestovní kanceláře z celé Evropy zahrnují TEFAF do svých zájezdů. Letošní třicátý ročník potrvá do 19. března.

Autor: