16. října 2013 15:30 Lidovky.cz > Relax > Design

Mladí architekti obsadí opuštěný dům v centru Prahy. Na víkend

ATELIÉR: Praha, The Builders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ATELIÉR: Praha, The Builders | foto: Archiv architektů

Tým sdružení Containall, které nás přes léto zásobovalo povedenými akcemi, připravil na tento víkend další lákavý počin. Oslovil více než tři desítky mladých architektonických ateliérů a sestěhoval je do nepoužívaného domu na Malé Straně. Festival Pokoje začíná v pátek.

Praha už si zvykla na populární festivalu designu a módy, které se konají několikrát do roka, oblíbené jsou i akce zabývající se urbanismem, na mladou architekturu jako takovou se zatím trochu zapomínalo. O to větší byl o festival Pokoje zájem. "Zájem byl obrovský - obeslali jsme několik studií, jejichž členy jsme znali osobně nebo přes kamarády. Poté se to rozjelo efektem sněhové koule a náš email byl téměř zahlcen dotazy a žádostmi o vystavování. Samozřejmě jsme za to velmi rádi a každou volnou chvíli pracujeme na tom, aby víkend byl úspěšný," prozradili organizátoři s tím, že každé z více než 30 studií dostalo k dispozici po jednom pokoji, který nyní proměňují po svém. "Podmínka pro architekty byla jediná - nesmí dojít k žádným nevratným změnám. Nicméně od pondělí již probíhají přípravy a z toho, co jsem mohl vidět, se máte na co těšit!"

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Na adrese Cihelná 4 ale vyroste i kavárna, taneční parket nebo kino. "Na promítání dokumentů spolupracujeme s Dánskou ambasádou v ČR a můžete se těšit na několik kvalitních snímků z cyklu "Cities on Speed" - řadí se mezi ně: Shanghai Space, Bogota Change, Cairo Garbage a Mumbai Disconnected, které se zaměřují na současné problémy světových metropolí," nalákali organizátoři.

POKOJE

POKOJE

Za festivalem Pokoje stojí David Skála, Honza Faltys, Natálka Mohoritová a Honza Stern, kteří jsou i zakladateli sdružení Containall. "Principielně stojí "POKOJE" na stejných základech jako naše kulturní centrum, které jsme poskytovali (a v příštím roce opět budeme) neziskovým organizacím na prezentaci vlastních aktivit. Tím, že fungujeme i jako kavárna a stojíme na poměrně atraktivním místě, vznikl přirozený prostor, kam se dostali i lidé, kteří neměli povědomí o aktivitách těchto neziskových organizací. Zdálo se nám že Praha nepotřebuje již další přehlídku mladé módy a designu, a proto jsem se zaměřili na mladou architekturu, které se dle nás nedostává tolik prostoru. Věříme, že díky naší koncepci, která se nezaměřuje čistě na výstavní část, ale také klade důraz na doprovodný program (DJs, přednášky, kino etc.) přilákáme mnoho lidí, kteří se o architekturu (a v zásadě o dění kolem nás) příliš nezajímají a pomůžeme jim změnit názor," dodali organizátoři s úsměvem na konec.


POKOJE
18.-20.10.2013, Cihelná 4, Praha
vstupné: 70 Kč, 50 Kč do 26 let

terTereza Houdková

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz