Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Houby i pavoučí sítě. Módní značky se zajímají o alternativní materiály

Louis Vuitton. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Louis Vuitton. | foto: Reprofoto

NEW YORK Luxusní módní a sportovní značky stále více obracejí pozornost k alternativním tkaninám vyrobeným z neobvyklých materiálů, jako jsou houby, pomeranče a dokonce i proteiny vytvořené podle DNA pavoučí sítě. Důvodem nejsou jen obavy o životní prostředí. Firmy pochopily, že „cool“ látky zítřka by mohly být artiklem, který chtějí lidé kupovat dnes, napsal list The New York Times.

Během příštích 12 měsíců budou zřejmě oznámena partnerství módních návrhářů s podnikateli s cílem vyvinout technologii výroby kůže bez krav, hedvábí bez bourců, kožešin bez zvířat a tkanin z recyklovaného odpadu.

Už letos Salvatore Ferragamo prodává šátky z pomerančových vláken a Stella McCartney ušila dvoje šaty z mikrohedvábí vyrobeného podle struktury pavučiny. Materiál Microsilk vyvinula kalifornská společnost Bolt Threads a první oblečení z něho z dílny Stelly McCartney by mělo být na trhu nabídnuto už během příštích dvou let. Levné ale nebudou, první kravaty z materiálu Microsilk firma Bolt ocenila na 314 dolarů (6900 Kč).

Odpad z ovoce

Na základě studia DNA pavoučího vlákna výzkumní pracovníci společnosti vyvinuli podobné bílkoviny. Ty pak vpravili do kvasinek a cukru a nechali plynout proces fermentace. Vzniklé tekuté hedvábí přeměnili na vlákno procesem mokrého zvlákňování. Rivalové amerického Boltu, kteří použili podobnou technologii, ale odlišné výrobní postupy, zatím úspěšní nebyli. To se týká například japonské společnosti Spiber, která spolupracuje s americkým výrobcem sportovního oblečení North Face. Na utajeném projektu pracuje německá AMSilk spolu s Adidas a ta tvrdí, že novinka se objeví na pultech už v příštím roce.

Další slibnou substancí je recyklovaný odpad z ovoce. Italská společnost Orange Fiber dodala materiál vytvořený z pomerančů pro šátky Ferragamo. Londýnská Ananas Anam zase používá vlákna z ananasových listů k výrobě netkaného koženého materiálu zvaného Piatex. Ten používají značky jako Edun a LVMH- Moët Hennessy Louis Vuitton. 

Vlákna podhoubí pak zpracovává jako náhražku kůže americký start-up MycoWorks. Kůži podobný materiál vyrobila také společnost Modern Meadow. Té se podařilo vyvinout kvasinky, které po smíchání s cukrem produkují základ nového materiálu, kolagen.

Recyklace rybářských sítí

Veganka Stella McCartney a její partnerská společnost Kering investují vedle nových materiálů rovněž do technologie recyklace a snížení náročnosti výroby na takové zdroje, jako je voda. Její kabelky Falabella Go se vyrábějí z recyklovaného polyesteru a Econylu, nylonu vyrobeného z recyklovaných rybářských sítí, koberců a obdobného odpadu.

Kupředu se ale neřítí jen vývoj materiálů, společnost Chanel před dvěma lety jako první představila kolekci oděvů vyrobených 3D tiskárnou ze slinutého nebo stlačeného prášku.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...