Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Módou nabité jaro: přehlídky, showroomy i šperkařský brunch

Design

  7:00
Zimní měsíce jsou většinou na české designové scéně "okurkovou sezónou", výjimku tvoří výstavy studentských prací na uměleckých vysokých školách. Od března se však opět začnou dít věci. Vše odstartuje vyhlášení cen Czech Grand Design, následovat bude Designblok Premier Fashion Week a legendární Shooting Fashion Stars. Vypadá to, že jaro bude nabité.

Designblok Premier Fashion Week foto: Salim Issa

Jarní sezónu nastartuje tradiční vyhlášení cen Akademie designu České republiky. Podle organizátorů mají ceny Czech Grand Design za cíl upozornit veřejnost, odbornou i laickou, na mimořádné činy v oblasti designu. Letos bylo v devíti kategoriích nominováno 29 návrhářů nebo studií, hlavní cenu pro Designéra roku navrhli lonští vítězové Daniel Pošta a Zdeněk Vacek. 

Známá jména i nastupující generace studentů

Za cenami Czech Grand Design stojí organizátoři festivalu Designblok, kteří si pro jaro 2013 přichystali další novinku. Od 20. března totiž Prahu zaplaví móda, v galerii Křehký proběhne první jarní Designblok Premier Fashion Week. "Cílem zavedení jarního i podzimního Designblok Premier Fashion Weeku od roku 2013 je ustálení sezónního cyklu prezentace módy tak, jak je to běžné v zahraničí, kde módní návrháři v rámci fashion weeků představují vždy kolekci na sezónu následující," uvedli organizátoři. Týden módy bude mít také jiný formát, místo přehlídek se budou designéři prezentovat v rámci osobnějších showroomů, které nabídnou příjemnější užší kontakt. A na jaká jména se můžete těšit? Nové kolekce ukáže Liběna Rochová, Pavel Ivančic, Pavel Brejcha, Hana Zárubová, Martina Špetlová, Eliška Kuchtová, Karolína Juříková, Monika Krobová a Tereza Ujevičová. Neděle pak bude patřit šperku, na veřejnosti přístupném brunchi se představí třeba nová kolekce Evy Eisler nebo Zorya.

SFS 2012

Pak si Praha na pár týdnů od módy odpočine a v dubnu představí už devátý ročník neziskového projektu na podporu talentovaných návrhářů Shooting Fashion Stars. Příjemná akce plná přehlídek a showroomů letos představí Pavla Berkyho, Lucii Královou, Moniku Přikrylovou a Mirku Horkou se Štěpánem Růžičkou. Těšit se tak můžete na jednoduché střihy a čisté linie, nečekané detaily, luxusní zpracování a vynikající a svěží šperky v podání naposled jmenovaného. V minulém roce showroom představil i návrháře, kteří se na SFS prezentovali už v minulých ročnícíc.

Organizátorům všech akcí se podařilo nás velmi dobře navnadit, teď už nezbývá nic jiného než si užít poslední měsíc kožichů a připravit se na slibné módní jaro.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...