Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Z herečky návrhářkou. Nepodporuji výrobu v zemích, kde jsou neakceptovatelné pracovní podmínky, říká Býmová

Dominika Býmová foto: White Sage

PremiumRozhovor
Herečka Dominika Býmová ztvárnila roli servírky Romany v úspěšném seriálu Most!, si ještě před pandemií založila vlastní značku oblečení. Pracuje výhradně s přírodními materiály a oblečení šije v Česku. „Obě profese mě definují a jsou mou součástí. Pravda, občas je to náročné a na úkor mého volného času - mnohdy také spánku. Ale už si umím říct o pomoc, a když se vrátím v noci z divadla, nevybavuju do dvou hodin rána objednávky jako dříve,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
  5:00

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodla založit si vlastní značku oblečení?
S tím, co je na trhu jste nebyla spokojená?
White Sage jsem založila před třemi lety, tedy v době, kdy lokálních značek s udržitelnou myšlenkou bylo velmi poskromnu. Hledala jsem koncept, kde pracují s přírodními materiály a jehož příběh by mě oslovil. A protože jsem nic takového neobjevila, rozhodla jsem se navrhnout pár kousků sama pro sebe. Jako materiál jsem zvolila certifikované konopí a krůček po krůčku začala vznikat vize nabídnout svou tvorbu také dalším ženám.

Lidovky.cz: Všechny kousky navrhujete vy sama nebo spolupracujete s designéry?
V mé tvorbě je pro mě velmi důležitá autenticita a osobní otisk - tedy všechny návrhy vznikají v mé hlavě. Inspiraci čerpám různě, avšak nejvíce ze svých cest. Zatím mám tolik nápadů, že není důvod ke spolupráci oslovit další tvůrce (směje se).

Lidovky.cz: Podle čeho vybíráte materiály, ze kterých šijete?
Materiály vybírám certifikované a ne vždy se mi podaří získat vše, co si vysním. Jako první mám však promyšlený celkový model, na který poté vybírám látku. Často spolupracuji s firmami z celé Evropy, jelikož nabídka u nás mě toliko neuspokojuje.

Lidovky.cz: Ve vašich kolekcích najdeme jen přírodní materiály jako len, bavlna či konopí. Čím vám zrovna tyto materiály učarovaly? A v čem jsou jejich přednosti?
Přírodní materiály sama nosím, obzvláště v létě. To je můj šatník plný lněných košil. Jejich vlastnosti jsou úžasné, v létě chladí, v zimě hřejí. Navíc se člověk tolik nepotí, jako v umělých materiálech, Ale samozřejmě pouze přírodní materiál pro mě není jediný ukazatel. Zajímám se také o certifikaci látek a čím jsou barvené.

Lidovky.cz: Konopí i len patří mezi tradiční a přírodní tkaniny, ale, jak je to aktuálně s jejich čistotou?
Dodavatelé, se kterými spolupracuji, čistotu materiálů deklarují - a já jim v tomto mohu důvěřovat.

Lidovky.cz: Snažíte se vyrábět oblečení udržitelně - co to ve vašem pojetí znamená?
Vytváříme kolekce z kvalitních materiálů, ve střizích, které nevyjdou z módy. Tedy pokud žena investuje do padnoucího modelu, není důvod obměňovat šatník každou sezonu. Šijeme lokálně, jak už jsem zmiňovala z organických materiálů, v každé kolekci je pouze omezený počet kusů a snažíme se o produkci bez zbytečného odpadu.

Lidovky.cz: Máte pocit, že se lidé více zajímají o to, co a od koho si koupí?
Pevně věřím, že se tímto směrem pomalu vydáváme.

Lidovky.cz: Nenarazila jste ze začátku na předsudky typu, že jste herečka, tak proč se pouštíte do designérské práce?
Na nic takového jsem nikdy nenarazila. Má herecká práce je tvořivá a kreativní. Stejně tak je to také ve White Sage. Miluji tvořit krásu, která dělá lidem radost. A zda se do ní oblékám, nebo ji ztvárňuji na divadelním jevišti, pro mně nehraje takovou roli.

Lidovky.cz: Co nejraději nosíte vy?
Jsem minimalista, tedy se oblékám velmi jednoduše. Preferuji přírodní barvy a jak už jsem zmínila, také materiály. Co je pro mne však naprosto esenciální, je místo, kde bylo toto oblečení ušito. Nepodporuji výrobu v zemích, kde jsou pracovní podmínky pro mne neakceptovatelné. A v tom jsme oba dva s manželem velmi zásadoví.

Lidovky.cz: Co by podle vás měla mít v šatníku každá žena?
Rozhodně to, v čem se cítí svá. Ať to jsou džíny a bílá košile, či pouzdrová sukně s vysokými podpatky, důležité je, aby model dotvářel její osobnost. Když jsem byla malá, chystala mi oblečení maminka a já jsem neměla možnost obléknout se dle své chuti. Proto jsem nyní v módě naprosto svobodná.

Lidovky.cz: Ve vaší nové kolekci mě zaujalo oblečení na jógu, které by mělo být především pohodlné, funkční a mělo by se přizpůsobit dobře pohybu. S jakým materiálem jste pracovala?
Jóga je součástí mé cesty, stejně tak jako ekologický přístup k životu. Proto jsem vytvořila komplet, který je velmi čistý, minimalistický, vlastně takový ne úplně sportovní. Nad funkčností jsme strávili dlouhý čas a důležité pro mě bylo, aby se žena mohla obléknout již doma, vzít si jako vrchní vrstvu hezký svetřík a vypadat elegantně i v oblečení na cvičení. Proto jsme eliminovali švy, střih je jednoduchý, avšak skvěle padnoucí. Hlavní prim hraje vybraný materiál, který je tak příjemný a pohodlný, že bez osobní zkušenosti nejde uvěřit. Látka je vyrobená patentovanou technologií z předspotřebitelského odpadu, který při výrobě snižuje spotřebu vody a energie.

Lidovky.cz: Hereckou kariéru už jste pověsila na hřebík, nebo stíháte obojí?
Obě profese mě definují a jsou mou součástí. Pravda, občas je to náročné a na úkor mého volného času - mnohdy také spánku. Ale už jsem na sebe přestala tolik tlačit, že vše musí být 100%. Když se vrátím v noci z divadla, nevybavuju do dvou hodin rána objednávky jako dříve. A také se učím požádat o pomoc a delegovat práci pro White Sage na mou asistentku, když mám zrovna každý den zkoušky před premiérou.

Lidovky.cz: Jak vzpomínáte na natáčení seriálu Most! ?
Byla to skvělá práce s úžasnou partou lidí. Na ty čtyři letní měsíce vždy ráda vzpomínám. 

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!