Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Nově, jinak a lépe. České nemocnice na přelomu 19. a 20. století patřily k nejlepším v Evropě

Je libo ošetřit? Trochu hororový dobový snímek ukazuje moderní technické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je libo ošetřit? Trochu hororový dobový snímek ukazuje moderní technické... | foto: Archiv Zdeňka Lukeše

V čase koronaviru, v éře bílých plášťů a houkajících sanitek, se pro naši rubriku samozřejmě nabízí téma zdravotnických staveb, které má u nás bohatou tradici, zejména od konce devatenáctého století, kdy se začaly na českém území budovat moderní areály dle nejnovějších hygienických zásad.

Řada z těchto nemocničních areálů dosahuje rovněž vysokých architektonických kvalit, proto neuškodí udělat si malou procházku a na některé z nich se podívat podrobněji. Konec devatenáctého století přinesl do stojatých vod svěží vítr. Nejen nové lékařské výzkumy a objevy, ale i poznatky z moderní psychologie velely věnovat zakládání nemocnic, sociálních ústavů, lázeňských budov nebo ústavů pro choromyslné, jak se tehdy říkávalo, velkou péči.

Hlavní slovo měla hygiena, důraz se začal klást i na přívětivé a zdravé prostředí pro pacienty a personál. Stále častěji se proto budovaly pavilonové ústavy v zeleni, zpravidla jednotně architektonicky řešené. Strohý klasicismus a historismus nahradila hravá secese se štukovým dekorem, vitrážemi a mozaikami.

Areály v zeleni

Vzorem se v rámci rakousko-uherské monarchie staly především moderní komplexy ve Vídni-Steinhofu od proslulého modernisty Otto Wagnera a v Purkersdorfu, kde se objevil na svou dobu střízlivý, ale působivý pavilon jeho žáka Josefa Hoffmanna, rodáka z moravské Brtnice. V Purkersdorfu pro pacienty dokonce vznikla střešní sluneční terasa a areál byl zařízen nábytkem ze slavných uměleckých dílen Wiener Werkstätte podle Hoffmannova návrhu.

Těmto areálům v zeleni však předcházel opavský nemocniční komplex s ústavem pro choromyslné s pavilony umístěnými v parku, který vznikl už na přelomu století. O něco později se objevily dva architektonicky nejlépe řešené areály, kde se nacházely nejen pavilony pro léčbu různých druhů chorob, ale i administrativa, dílny a farmy pro dlouhodobě nemocné, kulturní zařízení a také kostel – a samozřejmě výzkumná pracoviště, laboratoře, vodárna, márnice nebo hřbitov.

Kubistický pavilon v Lázních Bohdanči od Josefa Gočára
Wagner i kubismus. Kostel v areálu psychiatrické léčebny v Kroměříži od bratrů...

První z nich – ústav choromyslných – byl vybudován v Kroměříži hned v sousedství známé barokní Květné zahrady dle projektu Wagnerových žáků, bratrů Huberta a Franze Gessnerových, rodáků z Valašských Klobouk.

Je to takový moravský Steinhof – inspirace Wagnerovým vídeňským komplexem je tu více než zřejmá. Procházíme-li krásným parkem, okouzlí nás stavby v secesním stylu s noblesní výzdobou, důraz je ale kladen i na snadnou údržbu. Stavby prošly v posledních letech citlivou rekonstrukcí, a i dnes proto můžeme obdivovat skvělé umělecké řemeslo.

Wagnerův návrh kostela na vídeňském Steinhofu

Druhým takovým velkorysým konceptem byl ústav choromyslných v Bohnicích, které tehdy ještě nebyly součástí Prahy. I ten vznikl na rýsovacím prkně jednoho týmu, vedeného renomovaným architektem Václavem Roštlapilem, žákem Theophila von Hansena z vídeňské umělecké akademie.

V jednotném stylu zde vzniklo několik desítek secesních budov, umístěných v rozlehlém parku, a nakonec byl, těsně po první světové válce, dokončen i kostel sv. Václava, jehož zvonice je vedle vodárenské věže dodnes jednou z dominant této části Prahy. Mimo vlastní areál navrhl autor také domy lékařů a sester nebo přečerpávací stanici na břehu Vltavy. Tyto dva komplexy se pak staly vzorem pro četné další nemocniční stavby na našem území.

Lázeňská očista

Stavěly se také moderní lázeňské areály. K těm architektonicky nejzdařilejším patřily moravské Luhačovice, budované dle konceptu geniálního slovenského projektanta Dušana Jurkoviče, jenž ve své tvorbě spojil principy vídeňské secese, britského hnutí Arts and Crafts a svérázně pojatého moravského a slovenského folkloru. Podobně zdařilý je lázeňský komplex v Poděbradech, jehož nejstarší část navrhli žáci Jana Kotěry František Janda a Jan Mayer. Wagnerián Leopold Bauer zase projektoval velkoryse pojaté Priessnitzovo sanatorium v Lázních Jeseníku, v Praze vznikla porodnice v Podolí, navržená v neobarokních formách profesorem pražské techniky Rudolfem Kříženeckým, když neuspěly modernistické projekty Josefa Gočára nebo Františka Roitha, zjevně ovlivněné Hoffmannovým pavilonem v Purkersdorfu.

Kuriozitou je samozřejmě i kubistický pavilon ve východočeských Lázních Bohdanči z let 1912–1913, dílo Kotěrova žáka Josefa Gočára.

Skvělá úroveň

Příklady kvalitní architektury bychom ovšem našli i mezi výzkumnými ústavy. Vyniká mezi nimi Hlavův patologický ústav Karlovy univerzity na Albertově od Aloise Špalka, na tehdejší dobu se dobře vyřešenými posluchárnami a laboratořemi. Zkrátka architektura našich zdravotnických staveb byla před první světovou válkou na špičkové úrovni – a na ni navázaly areály budované za první republiky. Na ně se podíváme příště.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

K. Ztopolovky Frankenstein je rodily Prazak 21:31 3.4.2020