Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osobní vášně. Designblok představil vizuál letošního ročníku

Design

  6:54
Dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu Designblok proběhne od 7. do 11. října 2020. Výstava nábytku, doplňků, módy i šperků, bude jako vždy doplněna doprovodným programem a přinese několik zásadních novinek. Designblok pozve návštěvníky letos poprvé do prostoru Gabriel Loci na Praze 5. Tématem zaštiťujícím ročník je Vášeň a vizuál zachycuje mladé české tvůrce s tokeny jejich osobní vášně.

Osobní vášně. Designblok představil vizuál letošního ročníku foto: Designblok

Designérii, centrální náměstí celého festivalu i tematickou výstavu vytvoří oceňovaný designér Jan Plecháč. Letošní ročník je pro organizátory klíčová podpora lokálních tvůrců a značek v oblasti designu a módy, jejichž výrobní i prodejní příležitosti byly březnovým nouzovým stavem ovlivněny. 

Nejoblíbenější instalace na Designbloku? Sametová revoluce od značky TON

„Vzhledem k letošní globální situaci jsme se rozhodli výrazně akcentovat české tvůrce a značky. Máme radost, že jsme mohli designérům splnit sny, na které doposud nebyl čas ani peníze – Můj sen představí díla realizovaná právě díky finanční podpoře Designbloku. Je neuvěřitelné, kolik nových projektů designérů i značek letos na Designbloku uvidíme. Je to důkazem síly českého designu, který i v nelehkých dobách nachází cestu, přichází s inovacemi a nedá se zastavit. Věříme, že Designblok proběhne v plné formě s výjimkou zahraničního programu, jenž letos nemůže být naplněn. Omezení se dotkla mezinárodní soutěže Diploma Selection a účasti zahraničních hvězd,“ popsala ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Centrální prostor sloužící jako odpočinková zóna, dětská herna i dějiště doprovodného programu každoročně navrhuje jeden ze špičkových českých tvůrců. Po Maximovi Velčovském, Janu Rosickém a Lucii Koldové letos naváže Jan Plecháč, kterému byl svěřen prostor proskleného Ambitu v srdci budovy a zároveň výstava na téma Vášeň protínající celý letošní ročník, instalace designérů i doprovodný program.

„Vizuál letošního ročníku k tématu Vášeň odráží především vztah designérů k jejich práci. Každý ze čtyř tvůrců, které Salim Issa fotografoval, přistupuje ke své práci jinak. Barbora Procházková se zabývá udržitelností módy, Jan Plecháč přetavuje srdce v řemeslo, Eduard Herrmann a Matěj Coufal zkoumají fenomén Do It Yourself a Luisa Bělohlávková ukazuje, že někdy výzkum vede k zajímavým výsledkům. Přesto je jedno spojuje - vášeň pro smysl designu, perfektní provedení řemesla a krása, kterou vnáší do života. Věříme, že nadchnou a vzbudí zvědavost,“ popsal Jiří Macek, kreativní ředitel festivalu. 

Autor: